1. Anasayfa
  2. Kalp Hastalığı

“Kadın tipi” Koroner Arter Hastalığı

“Kadın tipi” Koroner Arter Hastalığı
0

(KAH) koroner arter hastalığı erkeklerde olduğu gibi kadınlar içinde önemli olsa da, çeşitli faktörler kadınlarda teşhis CAD zorlaştırır. Bu faktörlerden biri “kadın tipi” CAD. Kadın tipi CAD, koroner anjiyografi-CAD — tanısı için “altın standart” genellikle normal olarak yanlış olur.

  • Kadın tipi CAD “normal” koroner arterler ile CAD üretebilir çeşitli koşullardan biridir. Burada diğerleri hakkında bilgi edinin.

Ani bir koroner arter pürüzsüz, elastik astar konulana olarak bilinen, kasıldı ve kalsiyum birikmesi, yağ birikmesi, ve anormal inflamatuar hücreleri de dahil olmak üzere “grunge” … her türlü ile şişmiş hastalık sürecinde. Atherosclerosis genellikle ayrık ve lokalize plaklar üreten nispeten yerelleştirilmiş bir süreçtir. Bir arter kanalı içine çıkıntı büyük “sivilce” düşünülebilir olan bu plaklar, en sık damar içinde tıkanmalar lokalize neden olur. Anjiyoplasti, stent ya da bypass ameliyatı ile tedavi için uygun bir yol (yerelleştirilmiş insan doğası.) CAD hastalar sadece bir veya iki plaklar olabilir, ya da koroner damarları dağılmış onlarca olabilir.

Kadın ile erkek tipi CAD, atherosclerosis değil form ayrık plaklar, yani yerelleştirilmiş tıkanmalar Var Yok. Bunun yerine, bu kadın plaklar daha yaygın, bu yüzden arter astar kalınlaşmış boyunca olur bir dereceye arter çevresi boyunca yer aldığı. Tıkanıklık hiçbir ayrık alanlar ise, damar iç çevresi havza dar hale gelir. (Genellikle çapı küçük görünebilir ama) kardiyak kateterizasyon koroner arterler pürüzsüz ve aslında normal görünüyor.

Prognoz kadın ile erkek tipi CAD düşünülen daha tipik CAD, ama bu değil , iyi huylu bir durum. Kalp krizi ve ölüm ortaya çıkabilir.

Özellikle kadın tipi CAD (ACS) akut koroner sendrom neden olabilir. Yaygın plaklar aşındırmak ve (sadece ayrık plaklar daha tipik bir CAD gibi) yırtılması, kanın damar içinde pıhtılaşmasına neden olan ve ani damar tıkanıklığı yaratabilir çünkü ACS oluşur. Eğer pıhtı pıhtı sonra dağılırsa-uyuşturucu AVI, sonraki kalp kateterizasyonu genellikle kadın tipi CAD, böylece kardiyolog karıştırıcı ile tipik alttaki “normal” koroner arter gösterir.

Makalede Neler Var?

Nasıl desen Teşhis CAD Dişi mi?

Kadın tipi CAD tanısı kesin olarak intravasküler ultrason (IVUS) görüntüleme adı verilen nispeten yeni bir teknik ile yapılabilir. (Rutin kateterizasyon sırasında yapılmayan ve birçok hastanede mevcut bile değil) IVUS içinden arter duvarına görselleştirmek için (yani, ekokardiyografi ultrason) kullanan koroner arter içine özel bir kateter takılması gerekir. Kadın tipi CAD dağınık plaklar bu şekilde belirlenebilir. Yeni bir çalışmada, “normal” koroner arterler ile kalp krizi belirtileri ile yarısından fazlası kadın IVUS kullanılarak tanımlanan yaygın plaklar vardı.

Kadın tipi CAD varlığında asetilkolin adında bir ilaç yanıt olarak dilate koroner arter yeteneği ölçme anlaşılmaktadır. Nispeten sert arterler kadın gördü desen normalde büyütmek için başarısız CAD.

Kadın tipi CAD, ama kalp kateterizasyonu üzerinde “normal” koroner arterler olan anjina veya ACS olan herhangi bir kadın edilmelidir.

Koroner Arter Hastalığı Doktor Tartışma Kılavuzu

Doğru soruları sormak yardımcı olmak için bir dahaki doktor randevun için yazdırılabilir rehberimiz olsun.

Doctor Discussion Guide Woman

Nasıl desen Muamele CAD Dişi mi?

Kadın tipi CAD koroner damar daralması yaygın olduğu için, yerelleştirilmiş engelleri giderici yönelik tedaviler bu gibi anjiyoplasti-stent ve bypass ameliyatı genellikle uygulanmaz. Bunun yerine, tıbbi tedavi olmalıdır. Bu durum için en uygun tedavi henüz tanımlanmış olmalı, ama çok yönlü bir yaklaşım şu anda en iyisi gibi görünüyor, ve (beta bloker ve muhtemelen ACE inhibitörleri) kalp kası kendisini korumak için (aspirin) ve ilaçlar pıhtılaşma riskini azaltmak için agresif risk faktörü modifikasyonu tedavisi gerekir. Araştırmacılar şimdi kadın tipi CAD dikkatlerini odaklanmıştır ve bu durum daha iyi anlaşılması ve tedavisi yakın gelecekte çok yüksektir.

Bu arada, eğer göğüs ağrısı gibi anjin geçirmiş bir kadın vardır, ancak kardiyak kateterizasyon çalışma “normal” koroner arterler, siz ve doktorunuz çalışmalar henüz tamamlanmadı bilmelidir göstermiştir. Bu ayarı “normal” bir çalışma anjiyografi kardiyak bir sorunu ortadan kaldırmaz. Daha fazla araştırma belirtilerin nedeni bulmak için gereken yerine, anlamına gelir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir