1. Ana Sayfa
  2. Kalp Hastalığı

Ne Kırık Kalp Sendromu Nedir?


+ - 0

Sevgililer Günü her yıl yaklaşık, Gazeteler, kırık kalp sendromu—genellikle kadınlar—insanlar aşırı duygusal stres bir bölüm sonrasında şiddetli, akut kardiyak belirtiler deneyim “bir şartla” hikayeleri çalıştırın.

Kırık kalp sendromu olsa da doktorlar tarafından stres kardiyomiyopati “olarak bilinir.” Kardiyomiyopati sadece tıbbi terimi herhangi bir bozukluk kalp kası.

Eğer doğru şekilde tedavi eğer stres kardiyomiyopati son zamanlarda dramatik ve şiddetli kardiyak bir durum kabul edilir, ama genellikle geri dönüşümlüdür ve geçicidir. Ve açık olmak gerekirse, kırık kalp sendromu bu tür genellikle başarısız aşkları ile bir ilgisi yok.

Makalede Neler Var?

Genel bakış

“Stres kardiyomiyopati” daha popüler bir terim, “kırık kalp sendromu daha bu durum için çok daha iyi bir terimdir.“ Genellikle kırık bir kalp kadar yaygın bir ayrılık, şiddetli duygusal sıkıntı sonra olur olmaz bir şeyden sonra oluşan bir şey olarak düşünüyoruz.

Bununla birlikte, bu terimler çok fazla reklam sonuçlandı, ve bu sendromun bilgisi dolayısıyla—ve yaygın farkındalık iyi olduğunu hızla ve yaygın dissemine vardır.

Stres kardiyomiyopati, genellikle büyük bir kısmı kalp kasının bir kısmı aniden işlemiyorsa, akut kalp yetmezliği yol açar.

Agresif tıbbi bakım ile, genellikle birkaç gün veya hafta içinde normal çalışması için geçici ve kalp kası verir. Ancak, tıbbi bakım gecikirse, stres kardiyomiyopati ölümcül olabilir.

Stres kardiyomiyopati aşırı ve ani duygusal travma ya da fiziksel stres tarafından tetiklenir. Bildirilen tetikleyici bir ölüm, aile içi şiddet, silahlı soygun, ve sürpriz bir parti bile beklenmedik haberler yer aldı.

Belirtiler

Bu durum genellikle göğüs ağrısı, yaklaşan kıyamet, nefes darlığı ve duyu gibi akut kalp krizi—sanırım şiddetli basınç düşündüren belirtiler ile ortaya çıkar.

Bu durumda olan kişilerin yaklaşık yüzde 90 66 yaş ortalaması kadın, ama stres kardiyomiyopati oransız bir şekilde kadınları etkileyen neden bilinmemektedir. Aslında, stres kardiyomiyopati gerçekten eşsiz bir durum var:

  • Aniden aksi takdirde sağlıklı insanlar, genellikle kadınlarda görülür.
  • Hemen şiddetli duygusal veya fiziksel stres bir bölüm izler.
  • Semptomlar güçlü bir kalp krizi gösteriyor.
  • İlk başta, kurbanların kalp yetmezliği olan kritik, ancak uygun bakım ile çoğu zaman hayatta kalmak ve kardiyomiyopati hemen hemen her zaman tamamen kaybolur.

Stres kardiyomiyopati belirtileri geliştirir herkes tıbbi yardım aramak için başarısız olacağını neredeyse düşünülemez çok ani ve çok şiddetli olabilir. Ve bu durum fiziksel belirtileri kadın hasta gören doktor önemli bir şey olduğunu fark başarısız olabileceği kadar açıktır. Stres kardiyomiyopati, en azından kurbanları tarafından tıbbi personel ya da göz ardı edilecek küçük bir tehlike de o kadar kötü.

Bu stres kardiyomiyopati daha sık ve daha birçok diğer kalp koşulları tezat duruyor. Bunlar arasında baş anjina ve kalp krizi vardır. Bu koşullar erkeklerde de kadınlar kadar sık ve tehlikeli olanlar, ama genellikle “atipik” belirtiler mevcut.

Neden

Stres kardiyomiyopati nedeni bilinmemektedir, ama çoğu uzman, stres hormonları, bu tür adrenalin gibi garip bir tepki suçu, duygusal travma sonrası.

Bu durum kalp kası içinde (küçük kan damarları) microvessels daralma neden olduğu mikrovasküler anjina de ilgili olabilir. Diğerleri bu durum koroner arter spazmı ilgili öne var.

Tanı

İlk değerlendirildiğinde, stres kardiyomiyopati olan kişi başlangıçta büyük bir kalp krizi sahip olduğu düşünülmektedir. Ancak, Ekg’si üzerinde değişiklikler kalp krizi için tipik değildir ve kalp krizi onaylamak için gereken kardiyak enzim testleri önemli ölçüde yüksek olmadığı görülmüştür.

Ayrıca, kateterizasyon laboratuarına alındığında, koroner damarları açmak için. Gerçek kalp krizi, koroner damarlarından biri tıkalı olurdu.

Son olarak, stres kardiyomiyopati ile birçok kişi sol ventrikül onların bir kısmını “dışa sıradışı ve farklı bir şekilde balon” nerede ekokardiyografi, üzerinde (kardiyomiyopati) kalp kası zayıflığı kendine özgü bir türü var mıdır? Bu durum, ilk tanımlandığı Japonya, sol ventrikül farklı balon ahtapot bir tuzak, ya da “takotsubo,” benzer çok durum takotsubo kardiyomiyopati denir söylenir.

Tedavi

Stres ile birçok kişi başlangıçta şiddetli kalp yetmezliği var ve agresif ve yoğun kardiyak bakım gerektiren kardiyomiyopati. Neyse ki, agresif tıbbi bakım ile, sadece hayatta kalmak değil, kardiyomiyopati genellikle tamamen birkaç hafta içinde giderir.

Her zaman doktorunuz en iyi tedavi yaklaşımı bulmak için danışmalısınız. Bu konuşmayı yardımcı olmak için, aşağıda Doktor Tartışma Kılavuzu kullanın.

Kalp Yetmezliği Doktor Tartışma Kılavuzu

Doğru soruları sormak yardımcı olmak için bir dahaki doktor randevun için yazdırılabilir rehberimiz olsun.

Doctor Discussion Guide Old Man

    Yazar Hakkında


    Yorum Yap