İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kalp Hastalığı

Kalp Hastalıkları: Erkekler ve Kadınlar

Kalp Hastalıkları: Erkekler ve Kadınlar
+ - 0

Bir kadının kalbi tıpkı bir erkeğe benziyor, ancak önemli farklılıklar var. Örneğin, bir kadının kalbi genellikle iç odalarının bazıları gibi daha küçüktür. Bu odalardan bazılarını bölen duvarlar daha incedir. Bir kadının kalbi erkekten daha hızlı pompalanır, ancak her sıkışmada yaklaşık yüzde 10 daha az kan çıkarır. Bir kadın strese girdiğinde nabzı yükselir ve kalbi daha fazla kan çıkarır. Bir adam strese girdiğinde, kalbin atardamarları daralır ve kan basıncını yükseltir.

Bu farklılıklar neden önemlidir? Önemlidir çünkü cinsiyet bazı yaygın kalp hastalıklarının semptomlarında, tedavilerinde ve sonuçlarında rol oynar.

Koroner Arter Hastalığı (CAD)

Kalp krizinin önde gelen nedeni olan CAD, kadınlarda ve erkeklerde aynı işlemdir. Kanda dolaşan ekstra yağlar, kalbin atardamarının duvarlarında birikerek, plak adı verilen tortular oluşturur. Bu plaklar yavaşça büyüdüğünde sertleşir ve arteri yavaş yavaş daraltarak kan akışını engeller. Daha sık plaklar yumuşak kalır ve dengesizleşir ve yırtılır. Bu, kan akışını durduran bir kan pıhtısı üreten bir olaylar dizisini tetikler. Her iki durumda da, sonuç kalp krizidir.

Bu sürece rağmen, kadınların erkeklerde sahip olmadığı KAH için risk faktörleri vardır. Ayrıca kalp krizi belirtileri farklı olma eğilimindedir. Semptomlar ortaya çıktığında, konvansiyonel test yöntemleri kullanılarak KAH tanısı koymak daha zor olabilir.

Kalp krizinden sonra kadınlar her zaman erkekler kadar yapmazlar. Bazen, kadınlar hastalıkları için her zaman en iyi tedaviyi alamamaktadır. Diğer zamanlarda, çok geç olana kadar risk altında olduklarını bilmiyorlardı. CAD’in kadınlarda ve erkeklerde farklılık gösterdiği altı yol:

 1. Kadınlar erkeklerin sahip olmadığı risk faktörlerine sahiptir. Sadece kadınlarda bulunan bazı hastalıklar KAH riskini arttırmaktadır. Bunlar endometriozis, polikistik over hastalığı (PKOS), diyabet ve hamilelik sırasında gelişen yüksek tansiyonu içerir. Endometriozisin, 40 yaşın altındaki kadınlarda KAH gelişme riskini% 400 arttırdığı bulunmuştur. Kadınlar ayrıca yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri seviyeleri, yüksek kolesterol seviyeleri, sigara ve obezite gibi erkeklerle geleneksel risk faktörlerini paylaşmaktadır. Erkekler gibi, kadınlar, özellikle 55 yaşından önce bir baba veya erkek kardeşi CAD tanısı konduğunda veya 65 yaşından önce bir anne veya kız kardeşi tanısı konduğunda, ailede kalp hastalığı öyküsünden etkilenebilir.
 2. Kadınlar ilk kalp krizi geçirdiklerinde genellikle yaşlanırlar. Erkeklerin kalp krizi riski yaşamda kadınlardan çok daha erkendir. Östrojen, kadınlara östrojen düzeyleri düştüğü zaman menopozdan sonraya kadar kalp hastalıklarından korunma sağlar. Bu nedenle kadınlarda kalp krizi geçirme yaşı ortalama 70, erkeklerde 66’dır.
 3. Kalp krizi belirtileri kadınlarda farklı olabilir. Göğüs ağrısı (aynı zamanda göğüste ezilme ağırlığı olarak da tanımlanır) erkeklerde kalp krizi en sık görülen semptomdur. Bazı kadınlar göğüs ağrısı da yaşarlar, ancak farklı semptomları olma olasılığı daha yüksektir. Filmlerde görülen dramatik, göğsüne kavuşan ağrının aksine, kadınlar genellikle kalp krizinden üç veya dört hafta boyunca daha ince semptomlar yaşarlar. Kırmızı bayraklar şunları içerir:
  1. Yeni veya dramatik yorgunluk. Kendini çalıştırmıyorsun, ama çok yorgun hissediyorsun, ama uyuyamıyor veya “ağır” bir göğsün var. Örneğin, yatağı yapmak gibi basit bir aktivite sizi alışılmadık şekilde yorgun hissetmenizi sağlar veya normal egzersiz rutininizden sonra aniden yıpranır.
  2. Nefes darlığı veya terleme. Herhangi bir semptomun zorlama olmadan gerçekleştiği, göğüs ağrısı veya halsizlik gibi bir semptomun eşlik ettiği, zorlamadan sonra zamanla kötüleşen veya sebepsiz soğuk algınlığı, nemli bir kıvılcım meydana getirdiğine bakın. Ayrıca, eğer nefes darlığı, uzanırken kötüleşir ve oturduğunuzda rahatlarsa.
  3. Boyun, sırt veya çenede ağrı. Kendinizi çalıştırırken ağrılı bir ağrı ya da eklem olmadığında ya da kendinizi zorladığınızda rahatsızlığın kötüleştiği ve durduğunda durduğuna dikkat edin. Ağrı her iki kolda olabilir, oysa genellikle erkeklerdeki sol koldur. Ayrıca, göğüste başlayan ve arkaya yayılan ağrıya, aniden ortaya çıkan ve sizi gece uyandırabilen veya çenenin sol alt tarafındaki ağrıya dikkat edin.
 1. Kadınlarda KAH bazen teşhis etmek zordur. Kalp kateterizasyonu sırasında çekilen bir röntgen filmi (anjiyogram), kalbin büyük arterlerinde daralmalar veya tıkanmalar bulmak için altın standart testtir. Ancak kadınlarda KAH sıklıkla bir anjiyogramda açıkça görülmeyen küçük arterleri etkiler. Bu nedenle, bir anjiyogramdan sonra “tamamen açık” bir sinyal alan ve semptomları devam eden herhangi bir kadına kalp hastalığı olan kadınlarda uzmanlaşmış bir kardiyolog görmelidir.
 2. Kalp krizi bir kadına erkek olmaktan daha zordur. Kadınlar kalp krizinden sonra erkekler kadar iyi yapma eğilimindedirler. Genellikle hastanede daha uzun süre kalmayı gerektirirler ve hastaneden ayrılmadan önce ölmeleri daha muhtemeldir. Bu, kalp krizi geçiren kadınların diyabet veya yüksek tansiyon gibi daha fazla tedavi edilmeyen risk faktörlerine sahip olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bazen ailelerini önce koydukları ve kendileriyle ilgilenmedikleri içindir.
 3. Kadınlar kalp krizinden sonra her zaman doğru ilaçları alamazlar. Kalp krizinden sonra, kadınlar başka bir kalp krizine neden olabilecek kan pıhtılaşması riski altındadır. Bilinmeyen nedenlerden dolayı, bu kan pıhtılarını önlemek için bir ilaç verilme olasılığı düşük değildir. Bu, kadınların neden 12 ay içinde ikinci bir kalp krizi geçirme ihtimalinin erkeklerden daha fazla olduğunu açıklayabilir.

  Kalp yetmezliği

  Erkeklerde kalp yetmezliği, genellikle, kasların olması gerektiği kadar kuvvetli şekilde kasılmasını önleyen kalp krizinden kaynaklanan hasarlardan kaynaklanır. Öte yandan, kadınların yüksek tansiyon, kronik böbrek hastalığı veya diğer rahatsızlıklar kalp kası atımları arasında uygun şekilde gevşemesini önlediğinde kalp yetmezliği geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu tür kalp yetmezliği olan kadınlar genellikle kalp yetmezliği olan erkeklerden daha uzun yaşar. Ancak, nefes darlığı için sık sık hastaneye yatışlarına ihtiyaç duyuyorlar, sınırlı fiziksel yetenekleri var ve evde bakıcıya daha fazla ihtiyaç duyuyorlar.

  Atriyal fibrilasyon

  Atriyal fibrilasyon (afib), kalbin düzensiz, genellikle hızlı bir ritimle atmasına neden olan bir durumdur. Son araştırmalar, afib’li kadınların daha fazla semptom, daha kötü yaşam kalitesi, daha fazla felç olasılığı ve erkeklerden daha kötü sonuçları olduğunu bulmuşlardır. Ayrıca kateter ablasyonu ile afib için tedavi edilmeleri daha muhtemeldir, ancak işlem sonrası afib için erkeklerden daha fazla hastaneye yatırılma olasılıkları daha yüksektir. Bu sorunlara rağmen, afib tedavisi gören kadınların daha uzun süre hayatta kalma olasılıkları ve kalp probleminden ölenlerin afib’li erkeklerden daha az olmaları olasıdır.

  Kendini koru

  Erkek ya da kadın olsanız da, kalp krizi geçirme şansınızı azaltmak için asla geç değildir. Yapman gerekenler işte burada:

  • Sigarayı bırakmak veya başlama
  • Düzenli egzersiz yapın (en azından günde 30 dakika yürüyün)
  • Meyve, sebze, kepekli tahıllar ve balık bakımından yüksek ve hayvansal ürünler, basit karbonhidratlar ve işlenmiş gıdalardan düşük bir diyet yapın
  • Normal bir ağırlık, kan basıncı, kan lipit ve kan şekeri seviyelerini koruyun.

  Dr. Cho bir kardiyoloji uzmanı ve Cleveland Clinic’in Tomsich Ailesi Kardiyovasküler Tıp Anabilim Dalı’nda bölüm başkanı. Aynı zamanda Kadınlar Kalp ve Damar Hastalıkları Merkezi Müdürü.

   Yazar Hakkında


   Yorum Yap