1. Anasayfa
 2. Coronavirüs (COVID-19)
Trendlerdeki Yazı

El Dezenfektanı Nasıl Doğru Kullanılır

El Dezenfektanı Nasıl Doğru Kullanılır
El Dezenfektanı Nasıl Doğru Kullanılır

Alkol bazlı el dezenfektanı kullanımı basit, kullanışlı ve bulunması kolaydır. En iyi faydayı elde etmek için el dezenfektanı kullanmanın doğru bir yolu olsa da, muhtemelen daha önemli olanı kullanmak en iyi seçim olmayabilir. El dezenfektanı mikropları öldürmeye yardımcı olabilir, ancak tüm mikroplar üzerinde etkili değildir ve ellerinizde olabilecek diğer maddeler için hiçbir şey yapmaz.

Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) mümkün olduğunca ellerinizi sabun ve suyla temizlemenizi önerir (ve her zaman elleriniz gözle kirlendiğinde). El dezenfektanı buna ek olarak veya yıkama bir seçenek olmadığında kullanılabilir.

Makalede Neler Var?

Kullanım Dezenfektanı Zaman…

 • Sabun ve su ile yıkayabilirsiniz
 • İstediğiniz ek koruma sonra yıkama

Dezenfektan kullanmayın.

 • Sabun ve su ile yıkama yerine
 • Elleriniz görünür şekilde kirli olduğu zaman
 • Ellerine kimyasallar varsa

Nasıl Çalışır

Dezenfektanlar ilk çıktığında, yaptıklarını ve yapmadıklarını gösteren çok az araştırma vardı, ama bu değişti. Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak bilim adamları her zaman daha fazla öğreniyorlar.

El dezenfektanlarındaki aktif bileşen, izopropil alkol (sürtünme alkolü), benzer bir alkol formudur (etanol veya n-propanol) veya bunların bir kombinasyonudur. Alkollerin uzun zamandır proteinlerin koruyucu dış katmanlarını çözerek ve metabolizmalarını bozarak mikropları öldürdüğü bilinmektedir.

CDC’ye göre, araştırmalar, el dezenfektanının, ellerinizi görünür şekilde kirli veya yağlı olmadığı sürece, mikropları ellerinizi sabun ve suyla yıkamak kadar etkili bir şekilde öldürdüğünü gösteriyor. Ayrıca potansiyel olarak zararlı kimyasalları da temizlemezler.

El dezenfektanı da don öldürmek bazı ortak mikroplar sabun ve su bunu ortadan kaldırmak gibi:

 • Cryptosporidium
 • Clostridium difficile
 • Nörovirüs

Bakteri ve Virüs Koruması

El dezenfektanı nasıl doğru kullanılır  hakkında ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) karşı kanıtlanmamış iddialar yapmak için bazı el dezenfektanı şirketlerine karşı dava açmıştır salmonella , e. Coli , Ebola, rotavirüs, influenza ve MRSA (metisiline dirençli Staphylococcus aureus ).

Bununla birlikte, aynı zamanda, alkol bazlı el dezenfektanlarının bu mikropların bazılarını öldürmede etkili olabileceğini öne süren çalışmalar başlamaktadır. (Öyle olsa bile, onları bu kullanımlar için henüz FDA onayı almadı ve bu konuda herhangi bir iddia yasadışı hale getirdi.)

Örneğin:

 • Hastane kaynaklı enfeksiyonları 2019 bir çalışma, hijyen MRSA ve diğer enfeksiyonların yayılmasını yavaş sağlık çalışanları el hijyeni geliştirmek için hızlı, kolay ve uygun bir yol sağlayarak yardımcı olabilirgösterir.
 • 2015 yılında yayınlanan araştırma sonucuna alkol bazlı dezenfektanlar salmonella ve E. coli nüfusu azaltmak için başardık.
 • Bir grip salgını yanıt olarak Japonya’da yoğun el dezenfektanı kullanın kısa kesilmiş olabilir-norovirus dönem düşük.
 • İlköğretim okulları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, el dezenfektanı %26 oranında hastalık nedeniyle devamsızlık kesilmiş ve son derece bulaşıcı Bir virüs grip 52’si tarafından hastalık vaka azalır. Ancak, influenza B virüsüne karşı daha az etkili.
 • Günlük bakım merkezleri 2018 bir araştırma merkezine doğru kullanımı kendi el dezenfektanı ve eğitimli personel, çocuklar ve velilere sunulan genel hastalık nedeniyle cevapsız gün bir düşüş bulundu.

Ancak, araştırmanın tüm kesin olmadığını hatırlamak önemlidir. Sabun ve su üzerinde hijyen için çalışanların tercih norovirus salgınları katkıda bulunmuş olabilir aslında, uzun vadeli sağlık tesisleri üzerinde bir çalışma önerdi.

Ayrıca, bu sonuçlar bazı nüansları kafa karıştırıcı olabilir. Kısa bir etanol bazlı el dezenfektanı %85 virüs ile temas vadeli norovirus enfeksiyon riski azalır-örneğin, 2019 yılında yayınlanan bir çalışmada kaydetti. Ancak, yüksek altında kontaminasyon söz konusu ise bu gibi bir yolcu gemisi, uzun süreli bakım tesisi ya da bulabilir, dezenfektanı, hiçbir korumateklif etti.

El Dezenfektanı Superbugs Oluşturuyor Mu?

El dezenfektanı nasıl doğru kullanılır ilgili hakkında bazı antibakteriyel ürünler neden olan mikroplar için bir direnç geliştirmek için antibiyotik, torna onlara ölümcül “superbugs” (örneğin, MRSA ve Clostridium difficile). Bu raporlar, triklosan, bazı sabun ve el dezenfektanı olarak kullanılan bir madde denkaynaklanmıştır. FDA 2019 yılında bu ürünlerde tricolsan kullanımı yasak, bu yüzden bu endişe alkolle pek ilgili değil-sanitizersthat şu anda piyasada ABD içinde el tabanlı

Bakılacak Şey

HKM en az %60 alkol içerikli temizlik maddeleri önerir. Çoğu ürün %95 %60 arasında içerir, ama daha yüksek yüzdeleri daha etkili olduğunu düşünmeyin. En yüksek verimlilikle çalışması için, bu ürünler aynı zamanda bazı su içermesi gerekir.

Piyasada bazı ürünler ellerinizi sterilize ama çok az alkol ya da alkol içeren iddia. Bu ürünler, büyük olasılıkla yeterli koruma sağlamaz.

El Dezenfektan Nasıl Doğru Kullanılır

El dezenfektanı işler yaptığında, etkinliği birçok faktöre dayanmaktadır. Kullandığınız ürün ek olarak, vardır:

 • Nasıl kullandığınız
 • Uygun tekniği
 • Tutarlılık

Bir el dezenfektanı kullanımı uygun olabilir, bazı durumlar da toplu taşıma araba kullanıyorsun, el sıkışmıştır ya da market arabası dokundu, ve sonra bir hayvan dokundu vardır.

Doğru el dezenfektanı kullanımı:

 • Bir avuç içine önerilen miktarda yer. (Üreticinin talimatları okuyun.)
 • Birlikte ellerinizi ovalayın, tüm elini kapsayan, parmakları arasında da dahil olmak üzere.
 • Dur dezenfektan sürtünme sadece bir kez cilt kuru.

Yutulduğunda çok tehlikeli olabilir gibi dikkat, küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde alkol bazlı el dezenfektan jel tutmak için. Yüksek alkol içeriği genç bir çocuk için ölümcül olabilir.

Ne zaman kullanılmamalıdır?

Sabun ve su yerine el dezenfektanı aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır:

 • Çamaşır uygundur
 • Ellerin yağlı ya da gözle görülür kirler
 • Ellerine kimyasallar olan
 • O elleriyle olmayan bulaşıcı ajanlar için temizleyici maruz kalmış olabilir
 • Yüksek enfeksiyon bir durumdasınız

Kendinizi ve ailenizi sağlıklı tutmak için, tuvaleti kullandıktan veya yiyecek hazırladıktan sonra ellerinizi temizlemek özellikle önemlidir. Ellerinizi 20 saniye boyunca ılık su ve sabunla kuvvetli bir şekilde yıkamak en iyisidir.

  İlginizi Çekebilir