İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kalp Hastalığı
Trendlerdeki Yazı

Kadınlarda Kalp Hastalığını Anlamak

Kadınlarda Kalp Hastalığını Anlamak
+ - 0

Birçok kadın ve birçok doktor kalp hastalığının bir numaralı kadın katili ve en yaygın sakatlık nedeni olduğunu bilmiyor. Ayrıca, kadınlarda görülen kalp hastalığı, genellikle erkeklerde kalp hastalığı ile aynı değildir. Teşhisi daha zor ve tedavisi daha zor olabilir.

Bu gerçekler, birçok kadın ve doktorunun tuttuğu iki ortak (ve bazen de trajik) yanlış inanca yol açmaktadır: Kadınların gerçekten çok fazla kalp hastalığı alamadığı ve yaptıklarında erkeklerin aldığı kalp hastalıkları gibi davranır.

Gerçek şu ki, sadece kadınlarda çok sık görülen kalp hastalığı değil, aynı zamanda kadınlar kalp hastalığı aldıklarında erkeklerde olduğundan çok farklı davranırlar. Bu iki temel gerçeği anlayamamak, kalp hastalığı olan kadınlarda birçok önlenebilir ölüm ve sakatlığa yol açmaktadır.

Makalede Neler Var?

Kadınların En Çok Katili

Amerikan Kalp Derneği tarafından yapılan bir ankette, her 10 kadından 6’sı sağlıklarına yönelik en büyük tehdidin meme kanseri olduğunu; 10 kişiden sadece 1’i kalp hastalığı olduğunu söyledi.

Ancak 1999’da kanser 264.000 Amerikalı kadını öldürürken (41.000’i meme kanserinden öldü), kardiyovasküler hastalıklar neredeyse iki kat daha fazla öldürdü (513.000) ve bu her yıl aynı hikaye. Aslında, 1984’ten beri her yıl, erkeklerden daha fazla kadın kalp hastalığından öldü.

Pek çok doktor da anlamıyor. Bir ankete katılan doktorların yarısından azı kalp hastalığının kadın hastaları için büyük bir tehdit oluşturduğunu düşünüyor. Daha da kötüsü, düzenli tıbbi bakım gören kadınların daha az yarısı doktorlar hiç kalp hastalığı riskini azaltmada hakkında onlarla konuştuk söylüyorlar.

Belirtiler Tamamen Farklı

Belki de en rahatsız edici olanı, kalp hastalığının semptomları ve hatta kalp hastalığının kendisi de kadınlarda erkeklerden çok farklı olabilir.

Çoğu tıbbi ders kitabı “tipik” kalp hastalığını (yani, erkeklerin aldığı tür) tanımladığından, doktorlar genellikle kadın hastalarında gördüklerinde kalp hastalığını tanımazlar. Kalp hastalığının kadınlarda çok yaygın olduğu ve aynı zamanda hem kadınlar hem de doktorları tarafından hafife alındığı ve yanlış anlaşıldığı gerçeği, yüksek ölüm oranına büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır.

Eğer bir kadınsanız, kalp hastalığı ve özellikle de kadınlarda olduğu gibi kalp hastalığı hakkındaki temelleri bilmeniz gerekir. Aşağıdakiler, her kadının bilmesi gereken, kadınlarda kalp hastalığının özel özellikleridir.

 • Kadınlarda Kalp Hastalığı Risk Faktörleri: Kalp hastalığı için “klasik” risk faktörleri genellikle hem erkek hem de kadınlara aittir. Ancak kadınsanız, kalp hastalıklarını önlemek için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ek şey vardır.
 • Kadınlarda Kalp Hastalığı Belirtileri: Kalp hastalığı olan kadınlar genellikle erkeklerden farklı belirtiler yaşar – ve doktorları bu farklılıklar tarafından yanlış yönlendirilebilir. Bir kadın olarak, doktorunuzun ders kitabında açıklanan belirtilerden farklı olarak kalp rahatsızlığı belirtilerinizin ne kadar farklı olabileceğinin farkında olmanız gerekir.
 • Kadınlarda Koroner Arter Hastalığı: Hem erkeklerde hem de kadınlarda koroner arter hastalığı (KAH) en sık görülen kalp hastalığı türüdür. Ancak CAD kadınlarda bazı şaşırtıcı şekillerde davranabilir ve bu da doktorları yanlış yoldan aşağıya götürebilir.
 • Kadınlarda Kalp Yetersizliği: Kalp yetmezliği, kadınlarda kendine özgü özellikleri olan yaygın bir kalp rahatsızlığıdır. Kalp yetmezliği olan bir kadınsanız, bilmeniz gerekenler burada.
 • Özellikle Kadınları Etkileyen Diğer Kardiyak Koşullar: KAH ve kalp yetmezliğine ek olarak, kadınlarda görülen, doktorlara şaşırtıcı veya yanıltıcı olabilecek başka kardiyovasküler durumlar da vardır. Bunlar arasında dysautonomiler, çarpıntı, uygunsuz sinüs taşikardisi, postural ortostatik taşikardi sendromu (POTS) ve mitral kapak prolapsusu bulunur.

  Yazar Hakkında


  Yorum Yap