1. Anasayfa
  2. Ortopedi
Trendlerdeki Yazı

Vücudunuzdaki Eklemlerin Rolü

Vücudunuzdaki eklemlerin rolü insan Anatomisi içinde, bir eklem iki kemik arasındaki bağlantı fiziksel noktasıdır. Örneğin, diz eklemi (uyluk kemiği) ve femur (incik kemiği) tibia arasındaki bağlantı noktası.

Vücudunuzdaki Eklemlerin Rolü

Vücudunuzdaki eklemlerin rolü insan Anatomisi içinde, bir eklem iki kemik arasındaki bağlantı fiziksel noktasıdır. Örneğin, diz eklemi (uyluk kemiği) ve femur (incik kemiği) tibia arasındaki bağlantı noktası.

Eklemler fibröz bağ dokusu çeşitli içerir. Bağlar birbirine kemikleri bağlayın. Tendon kas kemik bağlanmak. Kıkırdak kemik uçları kapsar ve yastıklama sağlar.

Makalede Neler Var?

Taşınmaz ve Biraz Hareketli Eklemler

Sabit eklem sıvısı, ama kemikleri (çoğunlukla kollajen) fibröz doku ile bağlıdır. Bu (dön kemik) ossify dikiş eklemlerde birbirine yapışır ve daha sonra sonunda esnek ve bebeğe bağlı ama kafatası kemikleri vardır. Fibröz doku da çene yuva diş kemiği bağlanır.

Kıkırdaklı eklemler, kemikler birlikte kıkırdak tarafından düzenlenen ortak bir boşluk vardır. Uzun kemik uçları daha sonra kapanacak olan çocukluk kıkırdaklı bir eklem var. Kasık kemiklerinin birleştiği kasık simfizis, hafif-mobil kıkırdaklı bir eklemdir.

Sinovyal Eklemler

En sık görülen eklem serbestçe sinovyal eklem olarak adlandırılan vücuttaki hareketli eklemler vardır. Sinovyal eklemlerin eklem kapsülü denilen fibröz doku veya sac ile çevrilidir. Bu kapsül astar bu kapsül içinde doku ve boşluk yağlar, eklem sıvısı salgılar. Hareket farklı formlar sağlayan sinovyal eklemler çeşitli türleri vardır.

Top ve Yuva Eklem

Eklem bu tip dönme ve hareket geniş bir dönüş de dahil olmak üzere sağlar. Omuz ve kalça top ve yuva eklem örnekleridir.

Condyloid Eklem

Her iki çene ve parmak eklemleri condyloid var. Bu eklemlerin dönme izin vermez, ama çok yönlü; bir joystick oyun konsolu üzerinde hareket düşünün.

Kayma Eklem

Kemikler birbirine geçmiş çevresinde ve omurgada kayma sağlayan ortak bu tür, var, ayak bilekleri ve bilek.

Menteşe Eklem

Sadece adından da anlaşılacağı gibi, bu eklem menteşe gibi çalışır. Diz ve dirsek) bükülen dirsek parçası düşünün. Bu menteşe eklem vardır.

Pivot Eklemler

Hem boyun ve dirsek kemikleri pivot veya diğer kemikler etrafında büküm sağlayan eklemler, pivot var.

Eyer Ortak

Ne eyer eklemi ve en iyi örnek başparmak tabanında bulunamadı. Eyer eklem yan ileri ve geri hareket yan ve izin, ama tamamen döndürün yok.

Hareket aralığı

İnsan vücudunun eklemler çoğunluğu hareket için izin. Bir kaç kafatası eklemleri gibi değil. Hareket için izin eklemler, örneğin, diz veya ayak bileği gibi, çok ortak hareket veya rahatça bükebilir her yöne nasıl temelde hareket önceden belirlenmiş bir yelpazesi var.

Bir eklem hareket aralığı genellikle derece olarak ölçülür. Tipik olarak, bir ortak uzantısı veya daha az 180 derece sınırlıdır. Diğer bir deyişle, ortak düz olana kadar açılabilir. Kol ya da bacağın bir örnek olarak düşünün: düz üzereler kadar bükülmüş olabilir, ama acı veya zarar olmadan 180 derece ötesinde itti.

Uzantısı

Uzantısı olan eklemi oluşturan kemiklerin birbirlerinden uzağa taşınmış, ya da eğik bir pozisyondan doğruldu olduğu bir eylemdir. Bu bir eklem bacak kemikleri arasındaki açı artar.

Esneme

Bir eklemi oluşturan kemiklerin birbirine yakın çektiği, esneme oluşur. Esneme sırasında, bir ortak bir uzuv kemikleri arasındaki açı azalır. Kaslar sözleşme ve kemikler eklem bükülmüş bir pozisyona taşınır.

Koşulları Eklemleri Etkileyen

Vücudunuzdaki eklemlerin rolü ilgili olarak Artrit sinovyal bir eklem iltihabi bir durumdur. Bir türü olan kıkırdak kemikleri arasındaki basınç ağrı kadar zaman ve incelir üzerinde zarar osteoartrit vardır. Romatoid artrit bağışıklık sistemi eklem dokularına zarar saldırıları otoimmün bir hastalıktır.

Ürik asit kristalleri (genellikle ayak başparmağı) sinovyal bir eklem oluşturmak, ağrıya neden olduğunda gut oluşur. Sinovyal membran da aşırı ile iltihaplı, sinovit neden olabilir.