İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Coronavirüs (COVID-19)
Trendlerdeki Yazı

Mikroplardan temizlenmek için ellerinizi nasıl yıkamalıyız?

Mikroplardan temizlenmek için ellerinizi nasıl yıkamalıyız?
+ -

El yıkama hastalığı önlemek ve mikropların iletim (COVİD-19) Corona virüsü de dahil olmak üzere önlemek için en iyi yollarından biridir. Sabun ve temiz su ile el yıkama kolay kişi, size, sevdiklerinize, ve sonuç olarak sağlıklı bir toplum kişiden bulaşan hastalıklara karşı önemli bir savunma olabilir. Düzgün ve sürekli yapıldığında ancak, el yıkama sadece etkilidir.

Sağlık Bakanlığı

Ne Zaman Ellerini Yıkamalısın.

Eller sık sık yıkanmalıdır. El yıkama mikrop ve virüslerin yayılmasını önlemek için özellikle önemli olduğunda Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) Merkezleri göre, aşağıdaki anahtar zamanlar:

 • Yiyecek hazırlamadan önce, sırasında ve sonra
 • Yemek yemeden önce
 • Kusma veya ishal olan hasta bir kişi ile temasa geçmeden önce ve sonra
 • Kesik veya yara tedavisinden önce ve sonra
 • Banyoyu kullandıktan sonra
 • Bebek bezi değiştirdikten sonra
 • Tuvaleti kullanmış olan bir çocuk temizledikten sonra
 • Burnunuzu üfledikten, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra
 • Bir hayvan, hayvan yemi veya hayvan atığı ile temas ettikten sonra
 • Evcil hayvan gıdalarına veya evcil hayvan muamelelerine dokunduktan sonra
 • Çöp kullandıktan sonra

Eğer bu şartlar altında sabun ve su anında erişim yoksa,  el dezenfektanı alkol bazlı kullanmalısınız.

Düzgün Ellerini Yıkamak için nasıl

 1. Su Açın: Temiz, akan su daha önemli daha sıcaklık. Suyu açıp ellerini ıslak olsun. Suyu kapatın veya çalışan, tercihinize bağlı olarak bırakabilirsiniz. Kapatarak su tasarrufu sağlar, ama musluk kolları olan mikroplara maruz kalacak olan musluk, dokunma sayısını artırır.
 2. Köpük: Sabun önemli. Ellerinizi yıkarken cildinizi kapalı mikroplar ve mikroplar asansör yardımcı olur ve tüm süreci daha verimli hale getirir. Çalışmalar düzenli sabun daha antibakteriyel sabun kullanmak daha iyi olduğunu göstermiştir, ve triklosan, antibakteriyel sabun yaygın olarak kullanılan bir madde, aşırı kullanımı aslında antibiyotik direncine katkıda bulunabilir.
 3. En az 20 saniyede fırçalayın: Çoğu insan yok ameliyata ellerini neredeyse yeterince uzun. 20 saniye çok uzun bir süre gibi gelmedi ama tahmin edebileceğinizden çok daha uzun olur. Ne zaman uygun miktarda yıkama emin misin? Sing Happy Birthday song kendinizi (veya yüksek sesle) iki kez. Tamamen sabun ve su ile ellerinizi kapsayan emin olun. Parmak aralarını yıkamak, altında çivi, tüm parmaklarını Yukarı bileklerini tekrar. Eline mikrop vardır, sadece avuç içi ve parmak uçlarında.
 4. Sabunu (ve Mikropları) Durulayın: Durulama var sonuçta seni nasıl mikroplar kapalı ellerini, bu nedenle, aslında en önemli adım. Yine, temiz su kullanmak önemlidir. Lavaboda (ya da ayakta su bile su durgun bir havuzda ellerini daldırma temiz, akan su ile sabunla yıkayın aynı değildir. Eğer tüm su havuzu varsa, örneğin dış ve akan su erişimi yok—hiçbir şey daha iyi ve kesinlikle ellerinizi yıkamak için tercih edilir. Birçok kişi ellerini yıkamak genellikle mikropları öldürmez fark yoktur, sadece ellerini iyi bir şekilde kendine veya başkalarına yaymayın en etkili yoludur. Durulama uzakta mikrop ve mikroplar yıkamak için, büyük ölçüde hastalık yayar şansını aşağı kesim sağlar.
 5. Ellerinizi Kurulayın: Kullanarak bir kağıt veya bez havlu, kuru ellerini tamamen. Eğer bez havlu kullanıyorsanız, özellikle eğer, kolayca kontamine olabilirler paylaşılan bir evde olsalar sık yıkanması alınmalı.
 6. Suyu Kapatın:Su tasarrufu yapmak istiyorsanız, ellerinizi ıslattıktan sonra devam edin ve suyu kapatın ve durulama gerektiğinde tekrar açın ve kapatın. CDC’ye göre , “Bazı öneriler, eller durulandıktan sonra musluğu kapatmak için bir kağıt havlu kullanmayı içerirken, bu uygulama su ve kağıt havluların kullanımının artmasına neden oluyor ve sağlığını iyileştirdiğini gösteren hiçbir çalışma yok.” En iyi kararınızı burada kullanın. Ayrıca umumi tuvalet kullanıyorsanız, giderken banyo kapısını açmak için kağıt havluyu kullanmayı düşünebilirsiniz.

El Dezenfektanı Kullanma

Mikroplardan kurtulmak için, ellerinizi iyice yıkamak en iyisidir. Eğer sabun ve temiz su hemen mevcut değilse, bir el dezenfektanı kullanarak ellerinizi yıkayın kadar ancak, kabul edilebilir bir destektir. Uygun şekilde etkili olması için, el dezenfektanı alkol bazlı olmalı ve en az %60 alkol içerir.

El dezenfektanı mikropların kaldırmak için sabun ve su yerine geçmez unutmayın. Elleriniz görünür şekilde kirli ya da kimyasallara maruz kalmış da etkili değildir.

El dezenfektanı kullanırken, tamamen iki elimi kaplayacak kadar çok kullanmayı unutmayın. Tamamen kuruyana kadar hala ıslak iken daha sonra, birlikte ellerini ovmak, sık sık parmaklarını titreşim.

  Yazar Hakkında