1. Anasayfa
 2. Kalp Hastalığı
Trendlerdeki Yazı

Kardiyak Tamponad Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri

Kardiyak Tamponad Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri
0

Kalp tamponadı olan perikard içinde sıvı birikmesi, kalbin normal fonksiyonunu bozan bir durumdur.

Tamponad neden olan sıvı genellikle perikard içine kanama (yani, perikard sıvı anormal miktarda birikmesi) ya da tipik perikardiyal efüzyon ya. Kardiyak tamponad şiddetli görünebilir, ya da yavaş yavaş yerine gelişebilir. Her iki durumda da, belirtiler genellikle oldukça çarpıcı ve belirtileri çözünürlük perikard aşırı sıvı hızlı kaldırılmasını gerektirir.

Makalede Neler Var?

Üretilen Kalp Tamponadı Nasıl?

Perikardiyal kese içinde artan basınç, aşırı sıvı neden, diastol sırasında kalp dolum kısıtlamak için yeterli olduğunda kardiyak tamponad oluşur. Kalp artık tamamen doldurabilir beri, daha az kan, her kalp atışı ile çıkartılır ve kalp çok daha zor vücudun ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Ayrıca, kalbe, akciğerlere dönen oksijenli kan yedeklemek için, akciğer damarlarında tıkanıklık üretme eğilimindedir.

Tamponad üretmek için gerekli olan perikardiyal sıvı miktarı hızla sıvı birikmiş bağlıdır. Eğer perikardiyal sıvı artar hızla, perikard “germek için zaman yok,” ve perikardiyal boşluk içindeki basınç büyük ölçüde sıvı nispeten küçük bir miktarı bile artırabilir. Diğer taraftan, perikardiyal sıvı (örneğin, gün veya hafta boyunca) daha yavaş birikir eğer, perikard ekstra sıvıyı karşılamak için germek için zaman vardır. Bu durumda, perikardiyal boşluk içindeki basınç perikardiyal efüzyon oldukça büyük hale, hangi perikard daha fazla germe aciz noktasına kadar önemli ölçüde artış olabilir.

Kardiyak Tamponad Nedenleri nedir?

Kalp tamponadı perikardiyal efüzyon üreten koşullardan kaynaklanabilir. Bunlar şunlardır:

 • Perikardit
 • Dressler sendromu
 • (Viral, bakteriyel ya da mantar)enfeksiyonları
 • Lupus gibi otoimmün hastalıklar
 • Göğüs travması, kaza nedeniyle ya da cerrahi travma
 • Kanser
 • Göğüs bölgesine radyasyon tedavisi
 • Hipotiroidi
 • Aort diseksiyonu
 • (Özellikle kişi, hastalara ve procainamide)ilaçlar

Ne Kalp Tamponadı Belirtileri Nelerdir?

Belirtilerin türü ve şiddeti tamponad akut veya yavaş yavaş geliştirdi bağlıdır. Akut tamponad en sık göğüs travması, kardiyak cerrahi veya diğer invaziv kardiyak prosedürleri gibi kardiyak kateterizasyon gibi, aort diseksiyonu ya da üretilir. Tüm bu koşullarda, kan saniyeler ya da dakikalar içinde perikardiyal kese doldurmak, hızlı ve şiddetli kalp bir uzlaşma ortaya çıkar. Perikardiyal kese (yani kan) fazla sıvıyı hızla bu koşullar biriktiğinden, tamponad perikardiyal sıvı nispeten küçük bir miktar ile geliştirebilir. Belirtiler hemen dikkat çeken ve şiddetli olabilir. Nefes ağrısı, şiddetli nefes darlığı, göğüs ve tachycardiaand çarpıntı sık görülür. Çok düşük kan basıncı, anormal derecede soğuk cilt, cilt mavimsi renk değişikliği ile birlikte, ve idrar çıkışı azalmış olabilir.

Eğer hızlı bir şekilde tedavi edilmezse, akut kardiyak tamponad acil bir tıbbi durumdur ve hızlı ölüm olasıdır.

Travma dışındaki koşullardan kaynaklanan kardiyak tamponad, tıbbi prosedürler veya aort diseksiyonu yavaş yavaş biraz daha geliştirmek için, genellikle gün veya hafta içinde eğilimindedir. Bu “sub plevral efüzyonu-durumlarda perikard genellikle daha kademeli sıvı birikimi karşılamak için germek için zaman vardır bu yana akut durumlarda çok daha büyük olma eğilimindedir akut”. Belirtiler daha az dramatik. Alt hastalarda tamponad, genellikle bacak ve ayaklarda deneyim göğüs dolgunluk ve rahatsızlık hissi, kolay yorulma yeteneği, minimum aktivite ile nefes darlığı, ödem ve akut. Ama belirtiler daha az dramatik akut tamponad ile gelişebilir olsa da, sonunda oldukça şiddetli olabilir. Kardiyak tamponad bu daha kademeli form da ölümcül olabilir, ve hızlı tedavi hala gereklidir.

Kardiyak Tamponad Tanısı Nasıl Konur?

Doktor genellikle hastanın semptomları dinleyerek kalp tamponadı şüpheli, (örneğin tamponad neden olduğu bilinen tıbbi durumlar herhangi bir şüpheli durum gibi) klinik şartlar ve muayene ile olur. Ek ipuçları göğüs röntgeni ve elektrokardiyogram ile elde edilebilir. Bir kez bu durum şüphesi, teşhisi kolay bir ekokardiyografi ile teyit edilebilir.

Klinik olarak, bazen bu iki koşul, semptomları ve fizik muayene oldukça benzer olma eğilimindedir, çünkü kalp tamponadı ve konstriktif Perikardit denilen benzer bir durum arasındaki farkı anlatmak zordur. Ancak, en sık ekokardiyografi kolayca bu iki durumu birbirinden ayırt edebilir.

Kardiyak Tamponad Nasıl Tedavi Edilir?

Kardiyak tamponad tedavisinde perikard fazla perikardiyal sıvı kaldırmaktır. Sıvının kaldırma hemen perikardiyal kese içinde basıncıhafifletir ve kalp normal fonksiyonunu devam etmesini sağlar.

Perikardiyal sıvının kaldırma genellikle bir pericardiocentesis yoluyla yapılır, yani esnek bir kateterden sıvı perikardiyal boşluğa boşaltma. Alternatif olarak, sıvı temizleme cerrahi drenaj işlemi ile gerçekleştirilebilir. Cerrahi drenaj genellikle sıvı boşaltma yanı sıra, perikard biyopsisi tanı nedenlerle gerekli ise yapılır. Eğer drene edildikten sonra perikardiyal efüzyon geri gelirse, perikard pericardiectomy (cerrahi olarak çıkarılması) daha da tekrarları önlemek için gerekli olabilir.

Hızlı teşhis ve hızlı bir şekilde ele olduğu sürece, kardiyak tamponad hemen hemen her zaman etkili ve uzun tedavi edilebilir dönem sonuçları genellikle özellikle doğa ve altta yatan tıbbi neden şiddetine bağlıdır.

Eniyi Sağlık gelen Bir Kelime

Perikardiyal tamponad perikardiyal kese içinde sıvı birikimi, kalp tıkanıklığı neden kaynaklanan bir durumdur. Aşırı perikardiyal sıvının kaldırma hemen kalp fonksiyonları geri getirir çünkü, hızla teşhis etmek ve bu durumu tedavi etmek önemlidir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir