İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kalp Hastalığı

Geçici İskemik Atak veya Mini İnme

Geçici İskemik Atak veya Mini İnme
+ - 0

Aynı zamanda mini inme olarak da adlandırılan geçici bir iskemik atak (TIA), beynin bir bölümüne giden kan akışının geçici olarak kesilmesinden kaynaklanan geçici bir nörolojik fonksiyon kaybıdır.

Bir TIA ve gerçek inme arasındaki tek fark, bir TIA’da, beyin dokusunun gerisi ölmeden önce kan akışının geri kazanılmasıdır. TIA sahibi olan herkes yakın gelecekte tamamlanmış bir inme geçirme riski taşımaktadır.

Bu nedenle, eğer bir TIA olabileceğinizi düşünüyorsanız, hızlı bir şekilde tıbbi yardım istemeniz çok önemlidir.

Makalede Neler Var?

belirtiler

Bir TIA semptomları, TIA semptomlarının dakikalar veya saatler içinde geçmesi dışında, inme semptomlarıyla aynıdır.

TIA ile sahip olabileceğiniz kesin semptomlar büyük ölçüde değişebilir ve beynin hangi kısmına ve ne kadarının kan akışından mahrum kaldığına bağlı olarak değişebilir. TIA’nın en sık görülen semptomları:

 • El, kol, bacak, yüz, dil veya yüzdeki zayıflık
 • El, kol, bacak, yüz, dil veya yüzdeki uyuşukluk
 • Tutarlı konuşamama
 • Açıklanamayan baş dönmesi, genellikle baş dönmesi (odanın döndüğü hissi)
 • Çift görme, kısmi görme kaybı veya diğer ani görme bozuklukları

Bir TIA, yalnızca semptomlar kendiliğinden düzeldiğinde felçten ayırt edilebilir. O ana kadar, tüm pratik amaçlar için, felç geçiriyorsun. Siz veya sevilen biri bu semptomlardan herhangi birini yaşarsa, derhal tıbbi yardım almanız gerekir. İşlerin daha iyi olup olmadığını görmek için beklemeyin!

Nedenler

TIA’lara, ateroskleroz veya emboli nedeniyle, arterlerin beyne inme tıkanması üreten aynı hastalık süreçleri neden olur.

Tek fark inme sırasında tıkanmanın beyin dokusunun ölümünü sağlayacak kadar uzun süre devam etmesidir. Bir TIA ile blokaj geçicidir ve blokaj düzeldiğinde beyin dokusu iyileşir.

Bu nedenle TIA’lar, koroner arterlerdeki geçici tıkanmaların göğüs ağrısı yarattığı bir durum olan kararsız anginaya benzerdir. Ve kararsız anginada sıklıkla tam bir miyokard enfarktüsünün habercisi olduğu gibi, bir TIA’nın oluşması da tam bir inmenin gerçekleşmesi muhtemel olduğunu gösterir.

İnme riski, TİA’dan sonraki ilk birkaç gün ila haftalar arasında en yüksek olduğu için, tıbbi yardım aramadaki gecikme felaket olabilir.

Tedaviler

TED’si olan bir kişiye tedavi etmenin temel amacı, inmeyi önlemektir.

Doktorunuz TIA sahibi olduğunuzu düşünüyorsa, olayın kesin nedenini belirlemeyi amaçlayan aşağıdaki testlerden birini veya birkaçını yapmanız muhtemeldir:

 • BT veya MRI taraması ile beyin görüntüleme
 • BT taraması veya kateterizasyon ile beyine besleyen ana kan damarlarının görüntülenmesi
 • Genellikle ekokardiyografide kalp testi, beyne embolize olabilecek kan pıhtılarının kaynağını araştırmak için

Bu değerlendirme tamamlandığında, doktorunuzun önerdiği tedavi, büyük ölçüde ne bulunduğuna bağlı olacaktır. Tedavi çok sık içerir:

 • Hipertansiyon ve kolesterol tedavisi, diyabetin mükemmel bir şekilde kontrol altına alınması ve (mümkünse, mümkünse) sigarayı bırakma gibi ateroskleroz üreten risk faktörlerini agresif bir şekilde tedavi etmek.
 • Aspirin, aspirin artı dipiridamol veya Plavix (klopidogrel) ile atardamarlarda anormal pıhtı oluşumunu engelleyen antiplatelet tedavisi.
 • Coumadin ile antikoagülasyon tedavisi (warfarin).
 • Bir karotid arterde önemli bir tıkanıklık bulunursa, doktorunuz “karotid endarterektomi” önerebilir (tıkanmanın cerrahi onarımı). Karotid arterin stentlenmesi, yapılırken cerrahi onarım kadar güvenli veya etkili olduğu kesin olarak gösterilmemiştir.

özet

TİA, semptomlar kendiliğinden düzelse bile çok ciddi bir tıbbi problemdir. Bir ÇED’den sonra acil tıbbi yardım isteyerek, tam vuruş yapma ihtimalinizi büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Kaynaklar:

  Yazar Hakkında


  Yorum Yap