İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kalp Hastalığı

Kawasaki Hastalığı kardiyak Komplikasyonlar

Kawasaki Hastalığı kardiyak Komplikasyonlar
+ - 0

Kawasaki hastalığı (KH), aynı zamanda mukokutanöz lenf nodu sendromu olarak adlandırılan, en sık bebek ve çocukları etkileyen nedeni bilinmeyen akut inflamatuar bir hastalıktır. Kawasaki hastalığı kendini sınırlayan bir hastalık, yaklaşık 12 gün sürer. Ne yazık ki, ancak, agresif tedavi edilmeyen Kawasaki hastalığı olan çocuklarda kalp krizi ve ani ölüme yol açabilir koroner arter kalıcı kardiyak komplikasyonlar, özellikle anevrizma, acı olabilir.

Belirtiler

Akut, Kawasaki hastalığı, ateş derecesi orantılı yüksek ateş, boyun bölgesinde kaşıntı, gözlerde kızarıklık, şişmiş lenf düğümleri, kırmızı avuç içi ve ayak tabanı, eller ve ayaklar, ve taşikardi (hızlı nabız) şişme. Bu çocuklar genellikle oldukça hasta ve aileleri genellikle doktora götürün etmesi gerektiğinin farkında.

Bu doğru teşhisi ve (IVIG) intravenöz gama globulin uzun süreli kardiyak problemleri önlemede çok yararlı olabilir erken davranarak çocukla beri iyi bir şeydir.

Akut Kardiyak Komplikasyonlar

Akut hastalık sırasında kan vaskülit denilen hastalık iltihaplı vücutta damarları. Bu vaskülit çeşitli akut kalp sorunları, bazı durumlarda ciddi, hayat yol açabilir (miyokardit) kalp kası taşikardi; iltihabı, kalp yetmezliği, ve hafif mitral yetersizliği de dahil olmak üzere tehdit oluşturabilir. Bir kez akut hastalık azalır, bu sorunları hemen hemen her zaman gidermek.

Geç Kardiyak Komplikasyonlar

Akut hastalık var bir kere çoğu durumda, Kawasaki hastalığı, onlar gibi hasta gibi olan çocuk iyi. Ancak, beş ay IVIG ile tedavi edilmeyen Kawasaki hastalığı olan çocuklar (CAA) koroner arter anevrizması gelişecek.

Arter bir kısmı bu anevrizmalar — dilatasyon — tromboz ve damar tıkanmasına yol açabilir, kalp krizi, felç neden olabilir. Kalp krizi herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, ama risk akut Kawasaki hastalığı sonra ya da iki ay boyunca en yüksek olduğu. Risk yaklaşık iki yıldır nispeten yüksek kalır, sonra önemli ölçüde azalır.

Eğer bir CAA kurdu varsa, ancak, kalp krizi riskini sonsuza kadar en azından biraz daha fazladır. Ayrıca, CAA ile insanlar anevrizma yeri yakınlarında ya da erken atherosclerosis geliştirmek için son derece uygun görünüyor.

Kawasaki hastalığı nedeniyle CAA Asya, Pasifik Adalı, İspanyol ya da Amerikan Yerlisi kökenli kişilerde en yaygın olduğu görülmektedir.

CAA nedeniyle kalp krizi muzdarip insanlar kalp yetmezliği ve ani kardiyak ölüm dahil olmak üzere daha tipik koroner arter hastalığı olanlar ile aynı komplikasyonlar görülür.

Kardiyak Komplikasyonlar

IVIG tedavisi koroner arter anevrizması önlemede oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ama IVIG etkili bir şekilde kullanıldığında bile, CAA olasılığı için Kawasaki hastalığı olan çocuklar değerlendirmek için önemlidir.

CAA genellikle echo testi ile tespit edilebilir beri ekokardiyografi bu konuda çok yararlı. Echo bir test Kawasaki hastalığı tanısı kondu olarak yapılmalıdır, ve sonra her birkaç önümüzdeki iki ay için bir hafta. Eğer bir CAA mevcut olduğu tespit edilirse, echo (büyük anevrizmalar daha tehlikelidir) boyutunu tahmin edebilirsiniz. Daha fazla değerlendirme gerekli, belki de stres testi ya da kardiyak kateterizasyon ile, anevrizma şiddetini değerlendirmek yardımcı olacaktır olabilir.

Eğer bir HASTALIĞI varsa (tromboz önlemek için) düşük doz aspirin ile tedavi genellikle reçete edilir. Bu durumda, çocuğun grip önlemek ve Reye Sendromu kaçının yıllık grip aşısı olmalıdır.

Bazen bir CAA koroner arter bypass ameliyatı dikkat edilmesi gereken yeterince ciddi.

CAA ile çocukların aileleri angina veya kalp krizi belirtileri için tetikte olması gerekir. Çok küçük çocuklarda, bu bir meydan okuma olabilir, ve veliler açıklanamayan bulantı veya kusma ağlama, solukluk veya açıklanamayan terleme, ya da açıklanamayan ve uzun süreli nöbetleri dikkat etmek gerekir.

Özet

Kawasaki hastalığı için ilaç tedavisi ile, şiddetli, uzun süreli kardiyak komplikasyonların çoğu önlenebilir. Eğer Kawasaki hastalığı CAA yol varsa, ancak, agresif Değerlendirme ve tedavi genellikle dehşetli sonuçları önleyebilir.

Aileler çocuklarının hızla Kawasaki hastalığı, ya da bunun için benzer, onları özellikle ciddi görünüyor herhangi bir akut hastalık için herhangi bir akut hastalık değerlendirilir emin olmak için Kawasaki hastalığı ile kalp komplikasyonları önlemek için anahtardır.

    Yazar Hakkında


    Yorum Yap