1. Anasayfa
 2. Kalp Hastalığı
Trendlerdeki Yazı

Koroner Arter Hastalığı genel bir Bakış

Koroner Arter Hastalığı genel bir Bakış
0

Sol ana koroner hastalığı, kalp kaslarını besleyen arterler içinde karakterizedir. Hastalık genellikle geliştirir nedeniyle atherosclerosis (damar sertliği) ve plak (bölümler kalsifiye materyal) içinde kan damarları. Sonuç olarak, koroner arterler sıklıkla ve (kapalı) tamamen tıkalı olabilir hatta en etkili şekilde taşımak kan veremez. Kalp kası hayatta kalmak için oksijen ve besin sürekli bir kaynağı gerektirir çünkü, koroner arter tıkanıklığı hızla önemli sorunlar, kalp krizi ve felç gibi olur.

CAD sigara ve egzersiz eksikliği gibi yaşam tarzı faktörleri yüksek kan basıncı ve diyabet gibi tıbbi durumlar neden olur. Tedavi içeren yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç ile risk faktörleri ve bazen doğrudan onarımı veya cerrahi veya özel işlemler ile damar değiştiriliyor.

Understanding Coronary Artery Disease
Çok / Emily Roberts

Makalede Neler Var?

Belirtiler

CAD belirtileri nelerdir, ve bu olduğunda, bu genellikle hastalığın ilerlediğini gösteren bir işaret. CAD belirtileri genellikle aniden ortaya çıkar, ama bazı durumlarda, gelir gider ve zamanla daha da kötüye bekleniyor olabilir.

Sonunda, bir kalp krizi veya felç CAD ciddi bir durum sonucu oluşabilir, bu yüzden çok daha ciddi bir sağlık sorunu ortaya çıkmadan önce uygun tedavi almak böylece doktorunuz ile belirtileri tartışmak önemlidir.

CAD belirtileri

 • Yorgunluk ve enerji eksikliği
 • Fiziksel efor ile nefes darlığı
 • Fiziksel efor stres veya göğüs rahatsızlığı
 • Bu da dinlenme sırasında ortaya çıkar ama genellikle fiziksel efor veya stres ile kötü anjina (göğüs ağrısı)

Kadın CAD ince semptomlar; göğüs ya da kol gibi durumlarda, göğüs ağrısı kırma mutlaka şiddetli olabilir, ve bu CAD ilk belirtileri görmezden bazı kadınlar yol açabilir.

Eğer CAD tedavi edilmezse, kalp krizi veya felçoluşabilir. Kalp krizine yol anjin oluyor birkaç saniye sonra geliştirmek değil, nefes şiddetli göğüs ağrısı ya da göğüste baskı ve nefes darlığı neden olabilir. Eğer angina yaşarsanız, eğer bir bölüm birkaç saniye içinde çözecektir ya da kalıcı kalp krizi sonucu olacak olup olmadığını tahmin etmek mümkün değildir. Felç zayıflık, uyuşma, görsel değişiklik, ya da konuşma zorluğu neden olur.

Neden

CAD geliştirmek yıllar alır. Genellikle, CAD atherosclerosis kolesterol, kalsiyum ve inflamatuar hücreler yatakları olan plaklar, (sıkışmasına neden olan intima bir arterin en iç tabakasıdır ve sıkışmasına neden olan ortam iç ceket) arterlerin iç astar üzerine inşa damar, kronik, progresif hastalık nedeniyle oluşur. Bu zor kan vücudun kalp de dahil olmak üzere akışı olan damar daralması, içindesonuçları.

Bu plaklar da yavaş yavaş (kopar), kalp ya da beyindeki küçük bir kan damarı içinde bir tıkanma neden arter ya da aniden kopmasına engel olamaz.

Bir plak kalın olması, büyük bir tıkanıklık, ya da düz neden arter (açılış) lümen içine uzanan bir damarın uzun bir bölümü boyunca uzanan. Genellikle, CAD birinin koroner arterler boyunca çeşitli plaklar vardır.

Genellikle, bu sorunlar arterlerin iç astar uzun süreli hasar sonucu gelişir. Nedenlerişunlardır:

 • Sigara
 • Hipertansiyon
 • Yüksek kolesterol ve yağ düzeyleri
 • Diyabet
 • Obezite
 • Stres
 • Genetik

Tanı

CAD bulgu değildir çünkü, tanı risk faktörleri ve özel tanı testi için tarama kullanır.

Risk faktörlerinin hepsi normal rutin yıllık fiziksel muayene araştırma için olan yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet ve sigara vardır.

Tabii “sessiz” CAD değerlendirilip yapmak için ilk adım düzenli sağlık kontrolleri korumak anlamına gelir.

CAD tanısı da kalp fonksiyonu değerlendirmek ve koroner arterler içinde hastalığı tanımlayan kardiyak testleriiçerir.

  • Elektrokardiyogram (EKG): Bu bir non-invaziv test inceler kalp ritmi ve fonksiyonu kullanılarak küçük diski bu algılama elektriksel aktivite kalp ve görüntü desen bir monitör. Bu kalp fonksiyonlarını ön test ve özellikle hastalıktan zarar CAD, ama çok kanıt algılamıyor.
  • Stres Testi: Bu test, size sorulan gerçekleştirmek için fiziksel görevleri orası ek talepleri kalp kas sırada takip ile testleri gibi EKG veya echo. Stres testi talep artar eğer kalp fonksiyon değişiklikleri Eğer sorunlar varsa veya CAD kanıtı olarak algılayabilir.
  • Ekokardiyografi: sık Sık başvurulan bir yankı, bu ultrason testi sağlar senin doktora gözlemlemek kalp kas fonksiyonu ve ortaya kanıt kalp kası hasarı veya değişiklikler kan akışını.
  • Anjiyografi: girişimsel Bir test olan bir kateter (tüp) yerleştirilir bulunan koroner damarlar, anjiyo olabilir belirlemek bölgelerin damar sertliği, daralması ve plaklar senin koroner arterler.

 

Atipik CAD

CAD bazı atipik formlar hastalıkları ve plaklar yanı sıra tanı bulguları ile karakterizedir. Bu atipik formları vardır:

 • Kardiyak sendrom X: Bu hastalık iç astar koroner arterler neden olabilir yetersiz kan akışı için kalp kası.
 • Kadın desen CAD: Bu içerir küçük plak genişletilmiş boyunca koroner arterler, bazen çevredeki bütün çevresi. Tam veya kısmi koroner arter tıkanıklığı neden olabilir.
 • Koroner arter erozyonlar: Bu hastalığın koroner arter kanama neden olabilir, hangi olabilir üretmek angina veya kalp krizi.

Tedavi

CAD tedavisi gerekli gibi yaşam tarzı faktörleri ele almak, ve, genellikle, cerrahi veya özel müdahaleler ciddi bir şekilde hastalıklı bir arter onarmak için reçeteli ilaçlar alarak içeren çok yönlü bir strateji gerektirir.

  • Yaşam tarzı faktörleri: Eğer sigara bırakma en etkili şekilde önlemek CAD kötüleşmesi ve sigara bırakma olabilir ters hastalığı için bazı insanlarla CAD. Obezite, egzersiz, sağlıksız beslenme ve aşırı stres de CAD katkıda bulunur.
  • İlaçlar: Kolesterol düşürücü ilaçlar reçete ile kullanılabilir ve aterosklerotik hastalığı azaltmak ve yok etmek zordur. Diyabet kontrolü için ilaçlar CAD kötüleşmesini önlemek için yardımcı olabilir. Düşük kan basıncı ve kan pıhtıları önlemek olanlar eğer CAD varsa kalp krizi veya inme riskini azaltmak için gerekli olabilir. Ve, eğer CAD sonucunda kalp krizi yaşadıysanız, reçeteli ilaçlar kalp krizinden sonuçları gibi zayıf bir kalp) kalp yetmezliği ve düzensiz kalp ritmi) aritmiler olarak bazı hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Cerrahi ve özel prosedürleri: Arterler olmak onarılması ve değiştirilmesi ile cerrahi müdahaleler veya minimal invaziv prosedürler.
   • (Koroner arter bypass greft sağlıklı bir arter kalp kasına kan akışı için yeni bir yol) bir bypass oluşturmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir.
   • Bir endarterektomi ve koroner arter cerrahi olarak bir plak “temizlenmiş” bir işlemdir.
   • Bir stent hastalıklı bir arter içine yerleştirilen yapay bir “tünel” dir.
   • Balon kateterizasyon olan bir cihaz bu kadar açık ve kan akışını koroner arter dar alanda şişirilmiş bir işlemdir.

 

Eniyi Sağlık gelen Bir Kelime

CAD çok yaygın olduğu, bu yüzden eğer kişiler paniğe gerek yok. Ancak, davanızı zamanla daha da kötüye ve eğer tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara neden olabilir, çünkü onu dikkate almamak gerekir.

Koroner arter plak kırılır, başka bir arterin ani kısmi ya da tam tıkanıklığa neden olduğunda (ACS) akut koroner sendrom oluşur. Erken bunu önlemek için hastalığın seyri eylem almak önemlidir. Eğer teşhis ve hastalığın erken evrelerinde tedaviye başlayacaksın tedavi daha etkili olur.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir