1. Anasayfa
 2. Isırık ve Sokmalarda İlk Yardım
Trendlerdeki Yazı

Kuduz nedenleri ve Risk Faktörleri

Kuduz nedenleri ve Risk Faktörleri

İnsan kuduz Amerika Birleşik Devletleri’nde son derece nadirdir. Aslında, üç tek bir vaka her yıl rapor, Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) Merkezleri göre. Yine de, bu potansiyel olarak yaşamı tehdit eden hastalık kendinizi ve ailenizi korumak-bu kuduz için nedenleri ve risk faktörleri anlamak önemlidir.

Kuduz bir enfeksiyon neden olduğu bir virüs cinsi Lyssavirus. Genellikle tükürük yoluyla bulaşır, kuduz virüsü genellikle virüslü bir hayvan tarafından bir ısırık yoluyla vücuda girer. Kuduz bir zamanlar en çok köpek ısırıkları bağlı olmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nde daha fazla vaka şimdi yarasalar ve diğer hayvan ısırıkları ile ilişkili.

rabies causes and risk factors
© Çok, 2018

Makalede Neler Var?

Ortak Risk Faktörleri

(Kuduz maruz kalmış olabilir yüksek risk altında insanlar için verilen) yaygın hayvansal aşılar sayesinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde kuduz ile ilgili insan ölümlerin sayısı giderek 1970’lerden beri düşüşvar.

Uygun bir çalışmanın yayınlandığı Derginin Amerikan Veteriner Tıp Birliği, bu 4,910 hayvan kuduz vakaları rapor ABD’DE 2016, arıza olarak aşağıdaki gibidir:

 • (yüzde 33.5)yarasalar
 • (yüzde 28,6)rakunlar
 • (21’i)kokarcalar
 • (yüzde 6,4)tilki
 • (yüzde 5,2)kediler
 • (yüzde 1,4)sığır
 • (yüzde 1.2)köpekler

Hayvan ısırığı sonrasında gelişen kuduz riski özellikle yüksektir:

 • ısırık yeri kuduz hala mevcut olduğu bir coğrafi bölgede yer alır
 • hayvan hasta anormal davranış ya da iyi görünen görüntüler
 • hayvanın tükürük temas yara veya mukoza zarı ile geliyor

Bazı durumlarda, kuduz enfekte bir hayvandan bir çizik neden olur.

Ayrıca havaya girdi, genellikle yarasa mağaraları vardır virüslü tükürük tarafından iletilen kuduz rapor edilmiştir. Bu vakalarçok nadirdir.

İnsan insan kuduz ısırma yoluyla ortaya çıkabilecek teoride mümkün. Ancak, bu teori hiç doğrulandı.

Amerika Birleşik Devletleri dışında

Kuduz köpek ısırıkları ortak bir nedenidir gelişmekte olan ülkelerde çok daha yaygınolduğunu.

(WHO) Dünya Sağlık Örgütü, Afrika ve Asya ülkelerinde kuduz ölümleri dünya çapında 95’ini oluşturuyor. Kuduz enfeksiyonu her yıl binlerce ölüm onlarca neden olduğunu KİM tahmin ediyor.

Avustralya ve Batı Avrupa’da, yarasa kuduz artan bir sağlık tehdidi.

Kuduz, evcil ve vahşi hayvanları etkileyebilir iken, yerli köpek ısırıklarıinsan kuduz vakalarının yüzde 99’u virüsü sorumludur. Vahşi hayvanlar gibi çakal ve Firavun fareleri de kuduz virüsü yaymak için potansiyel var.

Nadir olsa da, organ nakli ile bulaşan kuduz vaka bildirilmiştir.

Riski Azaltmak

Davranışsal Stratejiler

Kuduz genellikle sebepsiz hayvan ısırıkları ile bulaşan olsa bile, bir lokma kışkırtacağını davranış tazelemek için iyi bir fikirdir. Bu amaçla, hayvan hiç bilmediğiniz bir köpek yaklaşım gerekir. Ayrıca gergin bir vücut, sert kuyruk, çekti-geri dön ve/veya kulakları, ya da yoğun bir bakış gibi sinyalleri görüntüleme kendine ve bir köpek arasında güvenli bir mesafe koymak akıllıca.

Ayrıca teması vahşi hayvanlar ile evcil hayvan tutmak gerekir.

Aşılar

Yerli köpeklerde kuduz şimdi Amerika Birleşik Devletleri’nde kontrol altında kabul edilir olsa da 70 kadar köpek ve 250’den fazla kedi kuduz her yıl bildirilen, CDC tahmin ediyor. Bu hayvanların çoğu aşısız ve kuduz yarasalar doğal hayat, rakun, kokarca ve diğer formları ile enfekte oldu.

Sırada kendiniz için, aileniz, ve insanların toplum içinde kuduz riskini azaltmak için hayvanlarınızı korumak için gereklidir. Evcil hayvanınızın uygun aşı aldı, veteriner konuşmam olup olmadığını emin değilseniz.

Buna ek olarak, aşı yaptırarak Akit kuduz olma riski, özellikle eğer ev hayvanları ile başka bir yüksek riskli meslekte çalışmak ya da ya da ülkelere kuduz açısından yüksek bir oran ile seyahat edebilirsiniz.