İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kalp Hastalığı
Trendlerdeki Yazı

Pulmoner Ödem neden bir Sorun olsun

Pulmoner Ödem neden bir Sorun olsun
+ - 0

Pulmoner ödem aşırı sıvı (alveoller) akciğerlerin hava keseleri doldurmaya başladığında başına gelen ciddi bir tıbbi durumdur. Alveoller sıvı ile dolu olduğunda, yeterli oksijen eklemek, ya da, kanın karbondioksit kaldırmak olamaz. Böylece pulmoner ödem ciddi solunum güçlüğü çekebilir ve sık sık bir hayat olabilir-sorun tehdit ediyor.

Pulmoner Ödem neden bir Sorun olsun

Akciğerlerin gerçek çalışma gerçekleştirildiği alveoller vardır. Alveolar hava kesecikleri içinde, temiz hava biz nefes yakın vücut dokularına oksijen-fakir kan taşıyan kılcal geliyor. Fakir kan akciğerlere kalbini sağ taraftan pompalanan, pulmoner arter yoluyla olmuştur (bu oksijen.)

Alveoller ince duvarları aracılığıyla, kritik gaz değişimi alveolar kese içinde hava ve kılcal damarları içinde “harcanan” kan arasında oluşur. Alveoller oksijen kılcal kan tarafından alınması ve kandaki karbon dioksit, alveoller içine girer. Yine zengin bir kez kan, şimdi oksijen, dokulara oluyor ki kalbin sol tarafına taşınır. “Kullanılan” alveolar soluduğumuz hava gibi atmosfer için dışarı çıkmış.

Alveoller içinde gazların verimli değişimine bağlı hayatın ta kendisidir.

Pulmoner ödem, alveolar keseler bazı sıvı ile dolu olmak. Solunan hava ve kapiller kan arasında gazların kritik değişim artık sıvı dolu alveoller oluşabilir. Eğer alveoller yeterli sayıda etkilenen, şiddetli belirtiler ortaya çıkar. Ve eğer pulmoner ödem yaygın hale gelirse, ölüm doğmak olabilir.

Belirtiler

Pulmoner ödem durumda sık nefes (nefes darlığı) şiddetli nefes darlığı neden olur (genellikle pembe, köpüklü balgam üretir ve hırıltılı olan öksürükle birlikte akut oluşabilir. Ani akciğer ödemi de aşırı kaygı ve çarpıntı eşlik edebilir. Ani akciğer ödemi genellikle “akciğer ödemi” denir ve sıklıkla altta yatan kardiyak bir sorun aniden kötüleşmesi gösterir. Örneğin, akut koroner sendrom akciğer ödemi oluşturabilir, stres kardiyomiyopati, akut olabilir.

Akut pulmoner ödem her zaman acil bir tıbbi durumdur ve ölümcül olabilir.

Genellikle kalp yetmezliği ile görülen kronik pulmoner ödem, daha fazla veya daha az sıklıkta etkilenir Balmumu ve zamanla azalmakta, bu belirtilere neden eğilimindedir. Ortak belirtileri yorgunluk sıvı birikimi (şişlik)) yorgunluk, bacakta ödem ve kilo alma (nefes darlığı (geceleri uyanıyor ağır), düz yatarken solunum ortopne (zorluk), paroksismal nokturnal dispne dispne vardır.

Pulmoner Ödem neden olur

Doktorlar genellikle iki tip: kardiyak pulmoner ödem ve kalp dışı pulmoner ödem, pulmoner ödem içine bölün.

Kardiyak Pulmoner Ödem

Kalp hastalığı pulmoner ödem en sık nedenidir. Altta yatan bir kalp sorunu kalbin sol tarafında yüksek basınç neden olur kalp akciğer ödemi olur. Bu yüksek basınç geriye doğru aktarılan, pulmoner kılcal damar, kılcal alveolar etmektir. Yüksek pulmoner kapiller basınç nedeniyle, sıvı kılcal dışarı alveolar hava alanına sızıntıları ve akciğer ödemi oluşur.

Hastalık sonunda yükselmiş sola yol açabilir kalp hemen hemen her türlü kalp basıncı taraflı, ve böylece, pulmoner ödem için. Pulmoner ödem neden kalp hastalığının en yaygın türü vardır:

 • sol ana koroner hastalığı
 • herhangi bir sebebi olan kalp yetmezliği
 • kalp kapak hastalıkları, özellikle mitral darlığı, mitral yetersizliği, aort darlığı ya da Aort yetersizliği
 • şiddetli hipertansiyon

Kronik kardiyak, pulmoner ödem, kılcal damarları içinde artmış basınç eninde sonunda değişiklikler pulmoner arter oluşmasına neden olabilir. Sonuç olarak, yüksek pulmoner arter basıncı, pulmoner hipertansiyon denilen bir durum olabilir. Eğer kalbin sağ tarafı bu yüksek pulmoner arter basıncı karşı kan pompalamak için varsa, sağ taraflı kalp yetmezliği sonunda gelişebilir.

Non-Kardiyak Pulmoner Ödem

Bazı tıbbi durumlar ile, alveoller kalp basıncı dışı nedenlerle sıvı ile doldurabilirsiniz. Bu akciğer kılcal damarları zarar görmüş ve bunun bir sonucu olarak, sızdıran “olmak ve sıvı artışına bağlı olarak girmek için izin oluşabilir.

Non-kardiyak pulmoner ödem bu tür en yaygın nedeni akciğer içinde yaygın bir iltihabı neden olduğu (ARDS) akut solunum sıkıntısı sendromu var. İnflamasyonu alveolar duvarları hasar ve biriken sıvı sağlar. ARDS genellikle kritik hastalarda görülür ve enfeksiyon, şok, travma, ve birkaç diğer koşulları neden olabilir.

ARDS ek olarak, kalp dışı pulmoner ödem de üretilmiş olabilir:

 • Pulmoner emboli
 • Yüksek irtifa hastalığı
 • (Özellikle eroin ve kokain)uyuşturucu
 • Viral enfeksiyonlar
 • Toksinler (örneğin, teneffüs klor veya amonyak)
 • (Örneğin, beyin travması veya subaraknoid kanama gibi)nörolojik problemler
 • Dumandan
 • Yakın boğulma

Tanı

Hızla pulmoner ödem doğru tanı yapmak önemlidir, ve özellikle kritik doğru altta yatan neden teşhis edilir.

Pulmoner ödem tanısı genellikle nispeten hızlı bir şekilde fiziksel bir muayene yapılması, kan oksijen seviyelerini ölçmek ve x-ray göğüs yaparak gerçekleştirilir.

Pulmoner ödem bulunduktan sonra, adımları hemen altta yatan sebebi tespit edilmelidir. Tıbbi geçmişi bu çaba çok önemli, özellikle (ya da artmış kardiyovasküler risk) kalp hastalığı pulmoner emboli için, uyuşturucu kullanımı, toksinleri veya enfeksiyonlara maruz kalma, ya da risk faktörü öyküsü.

Bir elektrokardiyogram ve ekokardiyogram genellikle altta yatan kalp hastalığı tespit edilmesinde oldukça faydalıdır. Eğer kalp hastalığı şüphesi varsa ama noninvaziv testler ile ispat edilemez, kardiyak kateterizasyon gerekli olabilir. Diğer testler bir dizi olmayan bir kardiyak neden şüphesi varsa gerekli olabilir.

Non-kardiyak pulmoner ödem pulmoner ödem artmış sol kalp baskılar olmasa olduğunda teşhis edilir.

Pulmoner Ödem tedavisi

Pulmoner ödem tedavisinde acil hedefleri akciğerlerde sıvı birikmesi azaltmak ve normal doğru kandaki oksijen seviyesi geri alır. Oksijen tedavisi hemen hemen her zaman hemen verilir. Eğer kalp yetmezliği belirtileri varsa, diüretikler ayrıca akut verilmiştir. Damarları, nitrat gibi, kan damarları bu ilaçlar genellikle kalp içinde basıncı azaltmak için kullanılır.

Eğer kandaki oksijen seviyesi gibi önlemlere rağmen kritik derecede düşük kalmaya devam ederse, mekanik havalandırma gerekli olabilir. Mekanik havalandırma alveoller içindeki basınç artışı ve kapiller geri biriken sıvı sürücü kullanılabilir.

Ancak, pulmoner ödem nihai tedavi nedeniyle kalp hastalığı veya kalp neden olup olmadığını belirlemek ve altta yatan tıbbi sorunu tedavi gerektirir.

Eniyi Sağlık gelen Bir Kelime

Pulmoner ödem akciğer alveoller aşırı sıvı neden ciddi bir tıbbi durumdur. En sık kalp hastalığı nedeniyle, ama aynı zamanda non-kardiyak tıbbi sorunları bir dizi tarafından üretilmektedir. Hızla altta yatan neden ele, diüretikler kullanarak, ve bazen mekanik havalandırma ile tarafından tedavi edilir.

  Yazar Hakkında


  Yorum Yap