İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kalp Hastalığı

Neden Koroner Arter Anatomisi Konular

Neden Koroner Arter Anatomisi Konular
+ - 0

Koroner arter (kalp kası) miyokard kan akımı kan damarları vardır. (Genellikle dinlenme anında vücudun diğer kasların aksine) sürekli çalışmak zorunda çünkü, kalp kasına oksijen ve besin için çok yüksek bir gereklilik vardır ve bu yüzden kan çok güvenilir, sürekli bir kaynağı gerektirir. Koroner arterler kalbin düzgün çalışması için gerekli sürekli kan akımı sağlamak için tasarlanmıştır.

Eğer koroner arterler yoluyla kan akışını kısmen bloke hale gelirse, kalp kası kapalı (güçsüzlük ve nefes darlığı ile kendini gösteren Kas fonksiyonu sık sık anjin ve bir damla üreten hasret (oksijen) durumu iskemik hale gelebilir. Eğer kan akımı tamamen bloke olur, bloke arter tarafından sağlanan kalp kası enfarktüsü veya hücre ölümüne neden olabilir. Bu kalp krizi veya kalp krizi denir.

Koroner Arter anatomisi

İki ana koroner arter, sağ koroner arter (RC) ve sol ana (LM) koroner arter, sadece kalbin aort ötesinde (vücudun ana arteri): aorta kaynaklanan.

LM arter hızlı bir şekilde iki büyük damar (K) — (LAD) sol ön inen arter ve sirkumfleks arter dalları. Kalp kası kendisi, daha sonra, bu üç büyük koroner arterler biri: DELİKANLI, bu Eczacı ve RC tarafından sağlanır. (Yukarıda) resmi RC ve DELİKANLI damar gösterir. (K damarı-kalbin arkasında gölge gibi bir hayalet tarafından tasvir edilmiştir.)

RC arter figürün sol tarafında gösterilen, kalp kenarında akan olduğunu. O, bu resimde, (apex) kalbin çok uç gider RC uzun segment (PDA) posterior inen arter denir.

(Yaklaşık %75) çoğu kişide PDA geliyor RC off, bu resimdeki gibi. Bu “sağ dominant denir.” Ancak, 25% PDA “sol baskın olarak adlandırılan Eczacı arter, doğar.” (Örneğin) sağ baskın bir kalp RC bir tıkanıklıktan kaynaklanan kalp krizi sol baskın bir kalp daha fazla zarar edecek, çünkü bu ayrım önemlidir. RC arter ve dalları sağ Kulakçık çoğu, sol ventrikül, sinüs düğümü, ve (çoğu insanda) AV düğüm kan kaynağı.

Resme dönersek, ÇOCUK ve birçok dalları kalbin üstünden zirveye doğru akan gösterilir. DELİKANLI sol ventrikül — kalbin ana pompalama odası olan sol atriyum ve büyük porsiyonlar malzemeleri. Bu yüzden bir yöntemdir DELİKANLI olarak ortaya çıkan kalp krizi hemen hemen her zaman ciddi zarar verir. DELİKANLI koroner arter plaklar genellikle dul makinesi “olarak kardiyolog tarafından verilir.”

Kalp kası kalp krizi sırasında yapılan hasar önemine bağlı arter etkilenir damar içinde tıkanıklık yeri aynı zamanda. -Arter kapalı almaya yakın bir tıkanıklık daha da arter veya küçük dalları birinde tıkanıklık çok daha fazla zarar verir. Eğer bir kalp krizi olursa, kalıcı hasar genellikle birkaç stratejileri hızlı bir şekilde koroner arter açmak için kullanılabilir olarak acil tıbbi yardım alarak engel olabilir.

    Yazar Hakkında


    Yorum Yap