İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kalp Hastalığı

Subklavyan Steal Sendromu Genel Bakış

Subklavyan Steal Sendromu Genel Bakış
+ - 0

Periferik arter subklavyen steal sendromu, bir form, bir ilaç subklavyan arter, silah tedarik eden büyük arterlerin birinde semptomlar kümesidir. Engellenmesi konumu nedeniyle, kan (“çalıntı”) beynin etkilenen kol uzak shunted edilir. Sonuç olarak, subklavyan steal sendromunun belirtileri sadece kol belirtiler aynı zamanda nörolojik belirtiler vardır.

Genel bakış

Subklavyan steal sendromu anlamak için, baş ve boyun kan damarlarının anatomisi hakkında bir şeyler bilmek yararlıdır. Kan her kalp atışı ile aort içine atılır, boynun alt kısmında yer alır aorta bend şeklinde arkus—at nalı içine. Kemer’den, aort dersler, göğüs ve karında aşağı doğru.

Aort kavisinin apex kol ve kafa subklavyan arter, karotid arterler ve vertebral arterlerin kaynağı bu kritik kan damarları verir. Yaka kol kan akımı kemikleri altında subklavyan arter Seyahat. Silah vermeden önce, ancak, her subklavyan arter beynin tabanına kan sağlayan vertebral arter, kapalı verir.

Beyin tabanında, vasküler bir yapıda birbirleri ile iki karotid arter ve iki vertebral arter ve dalları tüm iletişim Willis Çemberi denir. Willis Çemberi bir kan damarı diğerine shunted, eğer karotid veya vertebral arterlerin birini bloke olur beyin dokusunu korumanın bir yolu olarak sağlar.

Subklavyan böyle sendromu eserleri çalmak: atherosclerosis vertebral arter kapalı alın hemen önce-subklavyen arterlerin birinde (kısmi veya tam) bir tıkanıklık oluşturur. (Kol malzemeleri) hem etkilenen subklavyan arter ve vertebral arter kan akışını böylece azalıyor.

Bu durumda, kan ters yönde etkilenen vertebral arter beyin (uzak), bloke subklavyan arter kaynağı akabilir. Diğer bir deyişle, kan-beyin yönettiği, Willis Çemberi ile, etkilenen vertebral arter aşağı, yeniden ve tıkanıklığın ötesinde subklavyen artere geri döndü.

Böylece, subklavyan steal sendromu ile kan etkili bir “kan eksikliği kol kaynağı beyin çalındı” dir.

Vertebral arter kan akımı bu ters Balmumu ve azalmakta, aktif olarak etkilenen kol nasıl kullanıldığını bağlı. Beynin etkilenen kolunu sonuç olarak, azalmış kan akımı potansiyeli var, ama öyle.

Belirtiler

Subklavyan steal sendromu subklavyan arter ve etkilenen kol tarafından gerçekleştirilen çalışma miktarını ve tıkanıklığın derecesine bağlıdır.

Genellikle subklavyen steal varsa,gerisi de hiç bir belirti olabilir. Ama eğer tıkanıklık yeterince büyükse, iki şeyden etkilenen kol icra edilebilir.

İlk olarak, kol kasları oksijen için aç olmak, (sancı ve kramp) topallama, ve muhtemelen uyuşma ve serinlik üretiyor. Kol sarf edilirken bu belirtiler en sık görünür.

Ama daha da önemlisi, kan beyin uzak shunted ve nörolojik belirtiler yetersiz kan akışı nedeniyle oluşur. Bu nörolojik belirtiler baş dönmesi, bilinç (kaybı), bayılma, Çift görme ve diğer görme bozuklukları, kulak çınlaması ve baş dönmesi içerebilir.

Tıkanıklık derecesi artar gibi belirtiler daha az ve daha az kol egzersiz ile ortaya çıkar.

Nedenleri ve Risk Faktörleri

Subklavyan steal sendromu PAD en yaygın bir tezahürüdür, bu yüzden riski hepimiz kalp-damar hastalığı hakkında bilmeniz olanlar: hipertansiyon, diyabet, sigara, kolesterol, hareketsiz yaşam tarzı yüksek ve fazla kilolu olmak.

Nadir durumlarda, köprücük da genç kişilerde ortaya çıkan damar iltihabı (bir çeşit) bir Takayasu arteriti ve kalp ya da damar cerrahi bir komplikasyon olarak neden olabilir çalmak.

Tanı

Subklavyan steal sendromu tanısı için, doktor ilk onu aramak gerekiyor. Bu hasta, bu tanı belirti açıklanır sürece bu mümkün olmayacak.

Bir kez subklavyan steal sendromu düşünülür, ancak, genellikle teşhis etmek zor değildir. Subklavyan arter kısmi tıkanma nedeniyle, etkilenen kolda kan basıncı azalır. Genellikle iki kol arasında kan basıncında büyük bir fark var. Etkilenen kol darbeleri de azalıyor.

Tanı non-invaziv test, böyle bir MRI ya da CT Tarama veya ultrasonu (eko) teknikleri ile tespit edilebilir.

Tedavi

Subklavyan sendromu YÜZEY şeklidir çalmak için, herhangi bir YÜZEY tedavi aynı şekilde tedavi edilir.

Aterosklerotik kalp hastalığı vücutta kan damarları etkileyen ilerleyici bir hastalıktır. Damar sertliğinin ilerlemesini yavaşlatmak için bilinen tüm risk azaltma önlemleri, sigara bırakma diyabet, kan lipit yönetimi, hipertansiyon, kilo verme, denetim ve kontrol dahil olmak üzere istihdam için kritik önem taşımaktadır.

Hafif subklavyen belirtileri sendromu gibi önlemler geliştirmek çalmak. Eğer semptomlar ciddi veya kalıcı olan, ancak, cerrahi bypass prosedürü ile, ya da anjiyoplasti ve stent ile tedavi edilebilir tıkanıklık kendisi.

Eniyi Sağlık gelen Bir Kelime

Subklavyan sendromu hem de etkilenen kol ve beyin belirtiler üretebilir subklavyan arter, etkileyen periferik arter hastalığı olan çalmak. Eğer hafif ise bu durum genellikle risk faktörü modifikasyonu ile tedavi edilir. Ama eğer belirtiler şiddetli hale gelirse, subklavyan arter tıkanıklığı cerrahi veya kateterizasyon prosedürü ile avutulması gerekir.

    Yazar Hakkında


    Yorum Yap