İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kalp Hastalığı

Perikardit Nedenleri, Teşhis ve Tedavi

Perikardit Nedenleri, Teşhis ve Tedavi
+ - 0

Perikardit bir durumda olan perikard (koruyucu elastik sac o alır kalp), iltihaplı olur. Genellikle bu iltihap nispeten hafif ve geçicidir. Ama bazı durumlarda, Perikardit, şiddetli hastalık ve kardiyak hasara yol açabilir.

Neden

Perikardit durumlar, enfeksiyon, kalp krizi, otoimmün hastalıklar, göğüs travması, kanser, böbrek yetmezliği, veya ilaçlar neden olabilir.

Perikardit üreten enfeksiyonlar viral enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar, tüberküloz ve mantar enfeksiyonları vardır. HIV/AIDS ile insanlar sık sık Perikardit üreten enfeksiyonlar gelişebilir.

Perikardite neden olan otoimmün hastalıklar romatoid artrit, lupus ve skleroderma içerir.

Perikardit akut kalp krizi geçiren hastaların %15 oluşur. Ayrıca ay kalp krizinden sonra hafta gerçekleşen sonrası kalp krizi Perikardit, Dressler sendromu denilen, geç bir şeklidir.

Perikardit üreten bazı ilaçlar procainamide, hayatım, fenitoin ve toplumda vardır.

Kanser birçok formları (perikard yayılmış) metastaz ve Perikardit üretebilir.

Birçok durumda, Perikardit için kesin bir neden tespit edilebilir — bu “idiopatik” Perikardit denir.

Belirtiler

Perikardite neden olduğu en sık görülen belirti göğüs ağrısıdır. Ağrı şiddetli olabilir ve genellikle kötü durumda değişen derin bir nefes alarak ya da yapılır.

Perikardit olan kişiler de nefes darlığı nefes (nefes darlığı) ve ateş gelişebilir.

Tanı

Doktorlar genellikle dikkatli bir tıbbi anamnez, fizik muayene yapılması ve karakteristik değişiklik gösteren bir belirti vermeden yaparak Perikardit teşhis edebilir. Bazen bir ekokardiyografi tanı yapımında yardımcı olabilir.

Komplikasyonlar

Perikardit genellikle birkaç gün ya da birkaç hafta içinde geçer iken, üç komplikasyonlar oluşabilir. Bu kardiyak tamponad, kronik Perikardit, Perikardit ya da sıkıcı değildir.

Perikardiyal efüzyon denilen (durumu) perikard içinde sıvı birikimi tamamen doldurmasını kalp tamponadı engellediğinde oluşur. Bu durumda, kan basıncı düşer ve ciğerleri tıkanmış, genellikle zayıflık, baş dönmesi, baş dönmesi ve aşırı nefes darlığı neden olur. Tamponad tanısı eko ile yapılır.

Yeterli tedavi olmadan, kalp tamponadı ölümcül olabilir.

Kronik Perikardit perikardiyal inflamasyon birkaç hafta içinde çözümlemek mevcut olduğu söyleniyor. Akut Perikardit belirtileri ile ilişkili olabilir, ve ek olarak, sık sık, özellikle büyük perikardiyal efüzyon eşlik eder.

Sıkıcı Perikardit meydana geldiğinde kronik iltihaplı perikardiyal kese sertleşir ve esnekliğini kaybeder onun bir benzeri tamponad) engeller kalbi tamamen dolduruyor. Belirtiler tamponad ile aynıdır ama genellikle çok daha yavaş bir başlangıcı var.

Tedaviler

Akut perikardite yönetimi belirlenmesi ve altta yatan nedenin tedavisi hedefleniyor. Belirtiler genellikle anti-(genellikle olmayan) inflamatuar ilaçlar-steroid anti-enflamatuar ilaçlar ile geliştirilmiş olabilir, ama bazen steroid tedavisi gereklidir, ve ağrı kesiciler. Akut Perikardit vakalarının çoğu birkaç hafta içinde çözmek ve kalıcı kalp sorunları bırakın.

Kalp tamponadı perikard sıvının boşaltılması, genellikle küçük bir kateter ile tedavi edilir. Sıvı çıkarma kalp üzerindeki baskıyı azaltacak ve hemen normal kalp fonksiyonları geri getirir.

Kronik Perikardit agresif altta yatan iltihabi durum tedavi genellikle mevcut büyük perikardiyal efüzyon drene tarafından tedavi edilir.

Eğer perikardiyal efüzyon artış devam ederse, cerrahi kalıcı sıvı perikard görülmesini sağlayan çok perikardiyal pencere adı verilen (a), böylece tamponad engelleyen bir açılış oluşturmak için yapılabilir.

Sıkıcı Perikardit çok zor tedavi edici bir sorun olabilir. Belirtiler yatak istirahati, diüretikler ve dijitalis ile tedavi edilebilir, ancak kesin tedavi merkezinden uzakta astar kasıldı perikard kaldýrmak için ameliyat gerektirir. Bu ameliyat genellikle oldukça geniş ve önemli riskler taşır.

Eniyi Sağlık gelen Bir Kelime

Perikardit genellikle altta yatan sağlık sorunu tedavi edildiğinde gideren kendi kendini sınırlayan bir durumdur. Bazı durumlarda, ancak, Perikardit kronik olabilir ve daha ciddi sorunlara yol açabilir. Perikardit olan herkes iyi tıbbi bakım almak için herhangi bir kalp sorunu olduğu önemlidir.

    Yazar Hakkında


    Yorum Yap