1. Anasayfa
  2. Kalp Hastalığı

Periferik Damar Hastalığı

Periferik Damar Hastalığı
0

Periferik arter hastalığı olan daha fazla bacaklarda kan besleyen damarlardan bir veya kol, baş veya karın bloke veya kısmen bloke hale geldiği bir durumdur, genellikle tıkanıklığına neden çünkü. Eğer bacaklarda kan akışını artık talep yetişmek için yeterli ise, PAD ile bir kişi belirtilerle karşılaşabilirsiniz.

Makalede Neler Var?

Belirtiler

PAD en yaygın belirtisi topallama “dir. Topallama etkilenen ekstremite oluşur sadece çok şiddetli sıklıkla değişebilen bir ağrı, kramp veya rahatsızlık olduğunu. Genellikle, topallama egzersiz sırasında oluşur ve geri kalanı tarafından rahatladım.

Yürürken PAD beri en sık bacak ağrısı bacak, topallama en tipik etkiler gösterir. Bacak damar tıkanıklığın bulunduğu yere bağlı olarak, bacak topallama ya da kalça uyluk ayak, baldır, etkileyebilir. Üst kol kola veya omuz topallama yaşayabilirsiniz besleyen arterlerin bir PED olan kişiler; ve bazı kol egzersiz, “subklavyan steal sendromu olarak adlandırılan bir hastalık sırasında nörolojik belirtiler olabilir.”

Bazen PAD dinlenirken bile sürekli topallama neden olur. Damar tıkanıklığı nispeten ağır ve etkilenen uzuv dinlenirken bile yeterli kan akışı almadığını dinlenme topallama genellikle anlamına gelir.

Topallama her zaman tipik bir desen takip etmez, çünkü bu efor sırasında ağrı, rahatlama, dinlenme sırasında—PAD tanısı her zaman bir kişi pozitif risk faktörleri olan 50 yaşında, üzerinde düşünülmesi gereken, kol ve bacaklarda açıklanamayan ağrı deneyimleri.

Çok şiddetli PAD etkilenen uzuv ülser ve kangren bile yol açabilir.

Neden

Vakaların büyük çoğunluğunda, PAD sağlık sorunlarından kaynaklanır. Sol ana koroner hastalığı üretmek—özellikle yüksek kolesterol düzeyleri, hipertansiyon ve diyabet risk faktörleri aynı tür de PED üretmek anlamına gelir. PAD ve CAD PAD teşhis edildiğinde aynı hastalık süreci, neden olur, KAH da mevcut aslında, çok sık gelir.

Daha nadiren, PAD atherosclerosis olmayan kişilerde de görülebilir. Örneğin, PAD bacaklarda migren baş ağrısı tedavisinde kullanılan (ergotamine ilaçlar), radyasyona maruz kalma, travma ve bazı ilaçlar neden olabilir.

Tanı

PED non-invaziv testler ile teşhis edilebilir. Bazı durumlarda, PAD azaltılmış bir darbe etkilenen uzuv fark olduğunda fiziksel muayene ile tespit edilebilir. Daha sık, ancak, bazı özel testlerden birini PAD teşhis için gereklidir.

Bacaklarda PAD teşhis eden kan basıncı ve ayak bileği ve kolundan mukayese edildiğinde “ayak bileği-kol indeksi,” ya ABİ, kullanılarak yapılabilir. Düşük ABİ bir dizin bacak bir arter azalan kan basıncı gösterir, PAD mevcut olmadığını gösterir.

Plethysmography PAD teşhis için kullanılan bir başka tekniktir. Bu test ile, hava bacak boyunca yerleştirilen kelepçeler bir dizi içine pompalanır, ve her manşet altındaki arter nabız basıncı tahmin ediliyor. Bir yerde arterlerdeki tıkanma tıkanma alanı dışında azalmış nabız basıncı neden olur.

“Duplex ultrasonografi” bir arter içinde çeşitli düzeylerde kan akışı tahmini sağlayan özel bir ultrason testidir. Kan akışında ani bir düşüş düşüş alanında kısmi bir tıkanma göstermektedir.

Doktorunuz bu olmayan YÜZEY, bir veya şüphelenirse invaziv testler genellikle tanı için yeterlidir. Bugün, ABI en sık kullanılan testtir.

Tedavi

Hafif veya orta PAD ilaç ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilebilir olsa da, daha ciddi durumlarda genellikle tıkanıklık rahatlatmak için bypass ameliyatı ya da anjiyoplasti gerektirir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir