İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kalp Hastalığı

Koroner Arter Hastalığı daha fazla Kanıt Kadınlarda Farklı

Koroner Arter Hastalığı daha fazla Kanıt Kadınlarda Farklı
+ - 0

Birkaç yıl için, kardiyologlar kadınlarda sol ana koroner hastalığı erkeklere göre oldukça farklı olabilir bilinmektedir. Kadın belirtiler farklı olabilir, CAD için kullanılan tanı testleri kadınlar “yanlış” cevap verebilir, ve oldukça farklı olabilir altta yatan hastalığın kendisi.

bazı kadınlarda nasıl CAD “davranır başka bir fark” olduğu belli oldu. Genç kadınlar kim var bir miyokard infarktüsü (kalp krizi), koroner tromboz (kan pıhtısı bir koroner arter) üretir bu kalp zarar verebilir olması nedeniyle bir erozyon bir aterosklerotik plak, yerine göre daha tipik bir kopma bir plak. Kalp krizi bir erozyon neden olduğunda, belirtiler “normal” bir kalp krizi ile daha ince ve daha az normal olabilir (veya görmezden) bir doktor tarafından kaçırılmış olabilir. Sonuç olarak, tedavi gecikebilir ve sonuçları çok daha kötü olabilir.

Kalp Krizi Genellikle Nasıl Oluşur?

Tipik olarak, (ACS) akut koroner sendrom bir plağın yırtılmasına neden olur. Plak rüptürü genellikle hemen sonuçlara neden olan akut ve oldukça farklı bir olaydır. Yırtık kan dolaşımına (kolesterol, kalsiyum, inflamatuar hücreler ve diğer malzeme) plak içinde “gunk” sunar — ve bu genellikle bir pıhtı hızlı oluşumu tetikler.

Genellikle, pıhtı damarı kapatmak tarafından sağlanan kalp kası kısmına koroner arter tamamen (ya da neredeyse) tıkanıklığı ve kan akışını sağlar. Bu tıkanıklık genellikle ACS ani kalp ölümü için kalp krizi kararsız angina ya da belirtiler, hatta ile ilişkili ani ve olağanüstü belirtilere yol açar.

Koroner Arter Erozyonu Farklı Kılan Nedir?

Bu görünen, özellikle kadınlar kim var kalp krizi öncesi yaş 50 (özellikle, pre-menopoz), plak rüptürü sık sık değil , nedeni kan pıhtılaşması. Bunun yerine, pıhtı olabilir tetikleyiciler erozyon kan damar duvar.

Ne bir kopma ve erozyon arasındaki fark nedir? Şey, bir plak rüptürü kapağı açılmış bir sivilce gibi. (Aslında, tipik bir sivilce içindeki eşyalar tamamen aterosklerotik plak içindeki şeyler farklı değil.) Ama bir erozyon daha sığ ülser gibi. Erozyon ile ilişkili plak oldukça küçük olabilir, ya da erozyon altında bir plak olabilir.

Bir erozyon, sadece bir plak rüptürü gibi, bir kan pıhtısı oluşumuna neden olabilir. Ancak, (bir kopma aksine), bir erozyon akut bir olay olmadığı için, pıhtı genellikle giderek daha fazla oluşturur. Belirtiler, bu nedenle de giderek daha fazla, daha fazla incelik geliştirmek, ve genellikle atipik “olabilir.”

Bu Önemli Neden

Yıllardır bu kadınlar onlar meydana geldiğinde genç kadınlarda kalp krizi nadir olsa da aynı yaştaki erkeklere göre daha kötü sonuçlar var eğilimindedir bilinmektedir. Bu kötü sonuçlar, hemen görünür, en azından bu kalp krizlerinin çoğu koroner arter erozyon neden olması nedeniyle kısmen olabilir.

Mide ekşimesi, kalp neden anksiyete veya başka bir sivil olarak görevden daha fazla koroner arter erozyonu, yırtılması sonucu oluşmuş pıhtıları daha tehlikeli olabilir kendileri de açıklıyor belirtileridir sadece. Belirtildiği gibi, erozyon oluşturduğu pıhtı daha az aniden gelişebilir. (Ve çünkü onlar neden belirtiler genellikle çok endişe verici değil) bu nedenle bu pıhtılar olgunlaşması için zaman var. Yani, kalp krizi tanısı ortaya çıkıyor zaman, pıhtı daha olgun, daha sağlam, ve tersine çevirmek için çok daha zordur.

Koroner Arter Erozyonlar Teşhis

Tromboz neden önce ne yazık ki, koroner arter erozyonlar teşhis etmek çok zordur. Genellikle tespit etmek için, örneğin, kardiyak kateterizasyon veya stres/talyum testi sırasında mümkün. Bu yüzden koroner arter erozyonu henüz “normal” koroner arterler ile ilişkili koroner arter hastalığı, başka bir tür.

Kim Koroner Arter Erozyonlar Alır?

Herkes koroner arter erozyonlar gelişebilir iken, bu menopoz öncesi kadınlarda görülen, genellikle menopoz öncesi sigara içenler için çok daha olası bir durum gibi görünüyor. Bu yüzden, sigara herkes için bir risk faktörü iken, koroner arter erozyonlar için özellikle güçlü bir risk faktörüdür. Sigara içen genç kadınlar çıkmak için iyi bir neden oldu.

Ayrıca koroner erozyonlar sonra daha sık koroner arter spazmları tekrarlanan, örneğin Prinzmetal anjina gibi olan kadınlar görmüş olabilir dair bazı kanıtlar vardır.

Eniyi Sağlık gelen Bir Kelime

Genç kadınlarda CAD genellikle erkeklerin yaşlı kadınlarda görülen bu “klasik CAD” daha farklı bir hastalıktır. Bu gerçeğin tanınması bu farklılıklar tam olarak anlamak için ve tedavi için daha etkili stratejiler geliştirilmesine yol açmaktadır.

Koroner Arter Hastalığı Doktor Tartışma Kılavuzu

Doğru soruları sormak yardımcı olmak için bir dahaki doktor randevun için yazdırılabilir rehberimiz olsun.

Doctor Discussion Guide Woman

    Yazar Hakkında


    Yorum Yap