1. Anasayfa
 2. Nezle ve Grip ile İlişkili Hastalıklar
Trendlerdeki Yazı

Corona virus Nedir? Belirtileri – Tedavisi – Tanısı

Corona virus Nedir? Belirtileri – Tedavisi – Tanısı

Yeni yük Corona adlı 2019-nCoV, su üstüne çıkmamış Wuhan, Çin, sonunda 2019. (CDC) Merkezleri Hastalık Kontrol ve Önleme Amerika Birleşik Devletleri bugüne kadar 6 vaka onaylamıştır, ama bu ülkede yaymak için insan sadece algılanan bir örnek vardır. Bu nedenle, 2019-nCoV ABD’DE toplumlar arasında şu anda yayılması olarak kabul edilmez. CDC izleme devam ediyor.

Corona bir ortak aile yakalanmanızı için onun görünümü olan bir taç (corona Latin anlamı “taç”). Taç bir protein, spike protein denilen oluşur, bu virüs yüzeyindendışarı çıkar.

Çoğu genellikle daha şiddetli hastalık, zatürree ve hatta ölüm neden olabilir (örneğin, boğaz ağrısı), daha tehlikeli türleri (SARS) (MERS) Orta Doğu solunum sendromu veya Şiddetli Akut Solunum yetmezliği Sendromu neden koronavirüsler gibi, hafif soğuk algınlığı belirtileri neden olurken koronavirüsler farklı türleri vardır, ve.

Yalnız belirtiler dayalı Corona enfeksiyonları ve diğer hastalıklardan ayırt etmek mümkün değildir. Doktorlar dikkatli bir öykü almak ve fizik muayene yapılması gerekiyor ise, laboratuvar testleri doğru Corona enfeksiyonları teşhis etmek için gereklidir.

Şu anda, bir kişi önlemek için ya da virüs kendini tedavi hiçbir ilaç yoktur. Tedavi için Corona enfeksiyonlarının destekleyici, yani bu hasta desteklerken enfeksiyon onun ders çalışır ve vücudun bağışıklık sistemini temizler enfeksiyon.

Makalede Neler Var?

Türleri ve İletimi

Koronavirüsler ait aile Coronaviridae, ve orada yedi türleri olabilir insanlarda.

Türleri

İnsan koronavirüsler dört yaygın türleri soğuk algınlığı semptomlarına neden.

Tüm dünyada yaygın ve enfekte insanlar, çünkü onlar—229E, NL63, OC43, HKU1—bu dört koronavirüsler genellikletoplum kökenli koronavirüsler olarak adlandırılır.

Ciddi komplikasyonlara bağlı, zatürre ve ölüm gibi olmuştur, çünkü diğer üç koronavirüsler daha fazla endişe yaratıyor.

Bu üç koronavirüsler şunlardır:

 • (2019)2019 Roman Corona-nCoV
 • SARS: şiddetli akut solunum yetmezliği sendromu Corona-Apolar
 • (MERS-CoV)Orta Doğu solunum sendromu

İletimi

Amerika Birleşik Devletleri, Corona en sık sonbahar ve kışbulaşır.

Virüsün insandan insana bulaşma yolları temas aşağıdaki formları vardır:

 • (Virüs öksürük veya hapşırma olan biri sonra)damlacıkları
 • Ellerinizi yıkamak için önce dokunun (örneğin, virüslü bir kişi ile tokalaşmak ya da virüs içeren bir nesneyi dokunarak ve sonra ağzını dokunmadan, gözler, burun)
 • (Dışkı-enfekte hastaların ağız yaymak; nadir)dışkı

Koronavirus Belirtileri

Üst solunum yollarında dört TK koronavirüsleri genellikle neden “soğuk” belirtiler gibi:

 • Burun akıntısı
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Keyifsizlik

Bazen, Corona, solunum sistemi ve komplikasyonlara, zatürre ya da bronşit gibi gelişebilir etkileyebilir.

Bu komplikasyonlar bebeklerin bağışıklık sistemi baskılanmış veya altta yatan kalp veya akciğer hastalığı olan ve yaşlılar gibi kişilerde sık görülür.

MERS-SARS ve Apolar-Apolar

Koronavirüsler bu ciddi tür hayvanlardan insanlara geçiyor ve potansiyel olarak hayatı tehdit eden.

Hastalık Kontrol ve Apolar genellikle sonra zatürreeye yol açan ateş, öksürük ve nefes darlığı neden olur (CDC), MERS-Önleme Merkezleri göre. MERS Corona ile insanların 30 ila 40 oranında ölmüşolması.

SARS-Apolar ateş ölümcül olabilir, titreme, vücut ağrıları, ve solunum yolu enfeksiyonu benzer bir hastalığa sebep olur.

Yine de MERS vakaları, çoğunlukla Arap Yarımadası. 2004 yılından bu yana dünyada SARS olgusu olmuştur.

MERS-CoV ve SARS-CoV

2019, yeni bir Corona, 2019-nCoV aradı, sonunda Wuhan, Çin’de ortaya çıktı. Bilim adamları bir insan için tamamen belli değil, belki başka türler ile olsa MERS ve SARS gibi, bu Corona muhtemelen (muhtemelen bir bat) bir hayvandan atladı.

2019-nCoV enfeksiyonu SARS benzeri bir hastalık (akciğer) ciddi bir solunum neden olduğu görülüyor. Enfeksiyon sık görülen ilk belirtiler ateş, öksürük, halsizlik ve kas ağrılarıvardır. Hastalığın şiddetli ve hatta ölümcül olabilir mevcut verilere göre, MERS ya da SARS gibi yüksek bir ölüm oranına sahip olmayabilir. Tıbbi topluluk hala bu salgının erken doğru verileri almaya çalışıyor.

Korona Virus Tanısı

(Soğuk algınlığı belirtileri) rutin Corona enfeksiyonu tanısı tıbbi öyküsü, Seyahat öyküsü ve fizik muayene dahil olmak üzere içerir. Çoğu zaman, hastanın soğuk algınlığı teşhisi ve eve gönderilir.

Eğer belirtiler şiddetli ise, sağlık ekibi testleri özellikle virüs kontrol etmek isteyebilir. Bu kan ve/veya burun ya da boğazda bir sürüntü örneği alınarak yapılır.

2019 için yeni bir endişe ile-nCoV enfeksiyonu, semptomatik hastalar ve doktorlar Çin veya diğer enfekte bölgeler, maruz kalmış olabilecek diğer insanlarla temas öyküsü Seyahat öyküsü elde etmek için dikkatli olmak zorunda. NCoV şu anda halk sağlığı ofisleri ve CDC ile koordine ediliyor 2019 için laboratuvar testleri.

Corona (Korona virus) Tedavisi

Corona tedavi etmek için hiçbir aşı veya spesifik ilaçtır. Semptomları hafifletmek için bazı şeyler yapmak demek yerine, hafif Corona enfeksiyonları için tedaviyi destekleyici.

Bu destekleyici önlemleri içerebilir:

 • Bir ilaç, (asetaminofen), ağrı Kesici gibi, ateş azaltmak için
 • Serin kullanarak sis öksürük yatıştırmaya yardımcı olmak için nemlendirici
 • Dinlenme
 • İçme sıvılar

ÖNEMLİ NOT

Reye sendromu, potansiyel olarak ölümcül bir durum riski nedeniyle içeren ürünler çocuk veya genç aspirin ya da aspirin vermek değil.

SARS, MERS, 2019 ve hastalıklara neden-nCoV da tasarruf tedavisi bağışıklık sistemi yanıt sırasında hastayı desteklemek için gerekli olabilir destekleyici bakım, farklı bir tür: sağlık, oksijen, su, yiyecek ve diğer yaşam gerektirir ve temizler, enfeksiyon.

Koronavirüsler bastırmak ya da yok etmek için gösterilen Antiviral ilaçlar şu anda ticari olarak kullanılabilir.

Korona Virus Önleme

Grip ya da soğuk algınlığı başlarken kendinizi korumak için ne yapardınız yaparak insan Corona yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz:

 • Sabun ve su ile doğru zamanlama için (deneyin iki kere Mutlu Yıllar şarkısını söylemeye)en az 20 saniye boyunca ellerinizi fırçalayın
 • Gözlerinize, burnunuza dokunmaktan kaçının ve ağız
 • Kaçının hasta olan insanların yanında olmak
 • Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü- Yeni Koronavirüs

Eğer hasta iseniz, iş veya okuldan eve kalarak Diğerleri koruyabilirsiniz.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü

Öksürürken veya hapşırırken bir mendille ağzınızı ve burnunuzu kapatmak için, ve sonra doku attıktan sonra ellerinizi yıkayın emin olun yoksa. Alternatif olarak, eğer mevcut bir dokusu var, hapşırırken veya dirsek kıvrımını içine öksürün.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü

Eniyi Sağlık gelen Bir Kelime

Corona virüs, insanları yaşamları boyunca en az bir kez enfekte eden yaygın bir virüstür. İyi haber şu ki, çoğu durumda, hafif, değirmen “soğukluğuna” neden oluyor.”

Eğer belirtiler şiddetli ya da kalıcı ise, ya da altta yatan bir tıbbi durum varsa, doktorunuza görmek emin olun.

2019-nCoV Corona şiddetli belirtilere neden olabilir, çünkü küresel olarak yayılma potansiyeli nedeniyle, ve ilgili. Daha fazla bilgi bu enfeksiyon üzerinde toplanır, böylece ihtiyacınız olan bilgileri almak için bir kaynak olacağımızı umuyorum. Eğer bu yeni açıklanan virüsüne maruz kalmış olabileceğini endişeleriniz varsa, derhal tıbbi bakım almak için iyi bir fikirdir.

  İlginizi Çekebilir