İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Coronavirüs (COVID-19)

Sitokin Fırtına Sendromu Nedir?


+ -

Sitokin fırtına sendromu, bağışıklık sisteminin çok fazla enflamatuar sinyal ürettiği ve bazen organ yetmezliğine ve ölüme yol açtığı bir grup ilgili tıbbi durumu ifade eder. Kendi başına bir hastalık olarak değil, altta yatan birkaç farklı sorun nedeniyle ortaya çıkabilecek ciddi bir tıbbi sorun olarak kabul edilir. Bazen sitokin salım sendromu, CRS veya sadece sitokin fırtınası olarak da adlandırılır.

Son zamanlarda, sitokin fırtınası COVID-19 salgını nedeniyle daha fazla ilgi görmüştür. Her gün daha öğrenme olmasına rağmen, sitokin fırtına bazı insanlar COVID-19, yeni koronavirüs (SARS-CoV-2) ile enfeksiyonun neden tıbbi koşuldan yaşamı tehdit semptomları gelişebilir nedenle en azından bir kısmı gibi görünüyor.

Sitokin Fırtınası Nedir?

Genel olarak, sitokin fırtınası, ciddi sorunlara neden olabilecek abartılı bağışıklık tepkilerinin bir kademesidir. Bağışıklık sistemi enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olan birçok farklı bileşen içerir. Sitokinler olarak bilinen sinyal molekülleri yoluyla birbirleriyle iletişim kuran birçok farklı hücre türü içerir.

Birçok işlevi yerine getiren birçok farklı sitokin vardır. Bazıları diğer bağışıklık hücrelerini toplamaya, bazıları ise antikor üretimine veya ağrı sinyalizasyonuna yardımcı olur. Bazıları kan pıhtılaşmasını daha kolay hale getirir. Bazıları, kan damarlarını normalden daha sızdıran iltihap oluşmasına yardımcı olur. Başka bir sitokin grubu, vücudun enflamatuar yanıtını bastırmaya yardımcı olur. Bu çok önemli bir denge çünkü çok fazla iltihaplanma kendi sorunlarına neden oluyor.

Normal koşullar altında, bu sitokinler, bağışıklık sisteminizin virüsler veya bakteriler gibi bulaşıcı maddelere karşı tepkisini koordine etmeye yardımcı olur. Sorun, bazen vücudun enflamatuar tepkisinin kontrolden çıkabilmesi ve yarardan çok zarara neden olmasıdır. Bazen vücut çok fazla enflamatuar sitokin üretir ve iltihabı modüle eden yeterli sitokin üretmez. Enflamatuvar sitokinler, anti-enflamatuar sitokinlerin yeterli geri besleme olmadan, kontrol dışında “fırtınası” başlar.

Sitokin fırtına sendromu yaşayan insanlarda, bazı sitokinler kanda normalden daha yüksek miktarlarda bulunur. COVID-19, çeşitli iltihabik sitokinler yükseltiler, akut solunum güçlüğü sendromu, COVID-19 hastalıkla ilgili insanlarda önde gelen ölüm nedenini geliştirilmesinde rol gibi görünmektedir.

Yoğun bakım ünitesinde COVID-19’dan hastaneye yatırılan insanlar, enflamasyonlu ancak daha az hasta olan diğer bireylere kıyasla belirli enflamatuar sitokinlerde daha fazla yükselme gösterirler.

Sitokin Fırtına Sendromu Belirtileri

Sitokin fırtınası birçok farklı belirtiye neden olabilir. Bazen bunlar sadece hafif, grip benzeri semptomlardır. Diğer zamanlarda, bunlar şiddetli ve hayatı tehdit edici olabilir. Semptomlar şunları içerebilir:

 • Ateş ve titreme
 • yorgunluk
 • Ekstremitelerin şişmesi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Döküntü
 • Öksürük
 • Nefes darlığı
 • Hızlı nefes alma
 • Nöbetler
 • titreme
 • Hareketleri koordine etme zorluğu
 • Karışıklık ve halüsinasyonlar
 • Uyuşukluk ve zayıf yanıt verme

Çok düşük tansiyon ve artmış kan pıhtılaşması da şiddetli sitokin fırtına sendromunun ayırt edici özelliği olabilir. Kalp normalde olduğu kadar iyi pompalanmayabilir. Bunun bir sonucu olarak, sitokin fırtına potansiyel organ yetmezliği ve ölüme yol açan, çoklu organ sistemleri etkileyebilir.

Solunum semptomları, bir kişinin yeterli oksijen almasına yardımcı olmak için mekanik ventilasyon gerektirebilecek akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) haline gelebilir.

Nedenler

Bilim adamları hala sitokin fırtınasının başlamasına neden olabilecek karmaşık neden ağını anlamak için çalışıyorlar. Bu, altta yatan çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklanabilir.

Genetik Sendromlar

Bazı genetik sendromları olan kişiler sitokin fırtınası yaşamaya yatkındır. Örneğin, bu, ailesel hemofagositik lenfohistiositoz (HLH) adı verilen bir duruma sahip insanlar için geçerlidir. Bu genetik bozukluklar bazı bağışıklık sistemi hücrelerinde spesifik sorunlara yol açar. Bu gruptaki bir genetik hastalığa sahip kişiler genellikle yaşamın ilk birkaç ay içinde, enfeksiyonlara tepki olarak sitokin fırtınasını gelişmekte yatkındır.

enfeksiyon

Bazı enfeksiyon türleri, virüs, bakteri ve diğer ajanların neden olduğu da dahil olmak üzere bazı insanlarda sitokin fırtınasını tetikleyebilir. En yaygın olarak incelenen tiplerden biri, influenza A virüsünden (ortak gribe neden olan virüs) sitokin fırtınasıdır. Grip enfeksiyonlarının Şiddetli tipleri nedeni sitokin fırtına olasılığı daha yüksek olabilir. Örneğin, sitokin fırtına sendromu 1918 influenza salgını sırasında genç yetişkinlerde yüksek ölüm oranına nedeni olabileceğini düşünülüyor. Epstein-Barr virüsü ve sitomegalovirüs bazı diğer yaygın bulaşıcı nedenleridir.

Çoğu insan sitokin fırtınası yaşamamasına rağmen, bazı enfeksiyonların buna neden olması diğerlerinden daha olasıdır. Henüz tam bilinmese olan nedenlerden dolayı, neden SARS-CoV-2 virüsü COVID-19 diğer bazı virüslerin yol açtığı hastalıklara oranla sitokin fırtına neden daha yatkın görünüyor. Bu büyük bir nedeni neden virüs pozlar böyle dünya çapında bir sorun.

Otoimmün rahatsızlığı

Bazı otoimmün sendromları olan kişilerin sitokin fırtına sendromu alma riski daha yüksektir. Örneğin, bu Still hastalığında, sistemik juvenil idiyopatik artritte (JIA) ve lupusta olabilir. Bu bağlamda, sitokin fırtına sık sık adı geçiyor “makrofaj aktivasyon sendromu.” Sitokin fırtınası Bu tür kişi de enfeksiyon çeşit yaşandığı zaman bir kişinin altta yatan hastalık alevlenmesine veya zaman ortaya çıkabilir.

Diğer Sebepler

Sitokin fırtınası bazen belirli tıbbi tedavilerin bir yan etkisi olabilir. Örneğin, bazen ARAÇ-T tedavisi (kimerik antijen alıcı T hücreleri) olarak bilinen lösemi için bir tedavi sonrası oluştu. İmmünoterapinin diğer tipleri de bazen bir yan etki olarak, sitokin fırtına neden olmuştur.

Sitokin fırtınası, bir organ veya kök hücre nakli aldıktan sonra gibi diğer tıbbi durumlarda da ortaya çıkabilir. Bazı kanser türleri, AİDS gibi bağışıklık sistemini etkileyebilir koşulları, bir sitokin fırtına sendroma neden olabilir.

Sepsis, bir enfeksiyon, bir yaşamı tehdit eden bir bağışıklık tepkisi, bazen geniş sitokin fırtına sendromu tip olarak düşünülmektedir.

COVID-19

COVID-19 olan çoğu insan sitokin fırtınası ve semptomları geliştirmez. Ancak, bazı insanlar belirli şekillerde tepki bağışıklık sistemini yapmak belirli genleri varsa COVID-19 den sitokin fırtınasını gelişmekte daha yatkın olabilir. Ancak bu noktada, bu kesin olarak bilinmemektedir. Altta yatan sağlık koşullarının varlığı gibi diğer faktörler, COVID-19 enfeksiyonunun şiddetinin çok daha büyük belirleyicileri olabilir.

Sitokin Fırtına Sendromu Tanısı

Sitokin fırtınası altta yatan tıbbi durum bağlamında teşhis edilir. Bu altta yatan sorun zaten biliniyor olabilir veya kendi teşhisini gerektirebilir. Bir kişinin genetik bir bozukluk, otoimmün durum veya COVID-19 gibi bulaşıcı bir hastalık teşhisi gerekebilir. Duruma bağlı olarak, bu spesifik kan testleri gibi çeşitli tıbbi testler gerektirebilir.

Tıbbi öykü ve fizik muayene tanısal başlangıç noktaları sağlar. Klinisyeniniz geçmiş tıbbi sorunlarınız ve son belirtileriniz hakkında bilgi edinmek isteyecektir. Klinisyen ayrıca sitokin fırtınasını gösterebilecek belirtiler için sizi ayrıntılı olarak inceleyecektir. Bu önemlidir, çünkü sitokin fırtınası vücudun birçok farklı sistemini etkileyebilir. Anormal derecede düşük tansiyon, ateş ve kanda düşük oksijen (hipoksi) bulunabilir. Klinisyenlerin sitokin fırtınasının bir olasılık olduğunu fark etmesi önemlidir, çünkü bu çok tehlikeli bir durumdur.

Laboratuvar anormallikleri, temel kan testleri gibi, ipuçları sağlayabilir. Sitokin fırtına olan kişiler aşağıdaki gibi anormallikleri olabilir:

 • Azalan bağışıklık hücresi sayısı
 • Böbrek veya karaciğer hasarı belirteçlerindeki yükselmeler
 • Enflamatuar belirteçlerdeki yükselmeler (CRP gibi)
 • Kan pıhtılaşma belirteçlerindeki anormallikler
 • Yüksek ferritin (enfeksiyon yanıtına dahil)

Tıbbi görüntüleme de ipuçları sağlayabilir. Örneğin, bir göğüs röntgeni COVID-19 ile ilişkili sitokin fırtınasından akciğer tutulumu gösterebilir.

Sorunun bir parçası olsa bile, “sitokin fırtınası” teriminin hiç ortaya çıkmayabileceğini anlamak önemlidir. Her zaman özel olarak teşhis edilmez veya belirtilmez. Birisinin grip, COVID-19 veya başka bir durumdan ciddi semptomları olduğunu öğrenebilirsiniz. Sitokinlerin yükseldiğini doğrulamak için yapılan testler yardımcı olmayabilir veya gerekli olmayabilir.

Araştırmacılar COVID-19 bağlamında sitokin fırtınasının ne anlama geldiğini anlamak için çok çalışıyorlar. Bazı klinisyenler, bir sitokin fırtınasını işaret seviyeleri ferritin yükselmiş gibi olabilir inflamasyon laboratuvar belirtilerine hastalığı olan hastaların taranması tavsiye ettiler. Kişiler adres sitokin fırtına hedefleyen terapiler yararlanabilir ve bağışıklık sistemini bastırmaya olabileceğini öne sürülmüştür . Ancak bu henüz belli değil.

tedavi

Destekleyici bakım, sitokin fırtınası için tedavinin kritik bir parçasıdır. Bir kişi şiddetli semptomlar yaşıyorsa (nefes almada zorluk gibi), yoğun bakım ünitesinde bakıma ihtiyaç duyabilir. Bu Aşağıdaki gibi destek içerebilir:

 • Hayati belirtilerin yoğun takibi
 • Havalandırma desteği
 • İntravenöz olarak verilen sıvılar
 • Elektrolitlerin yönetimi
 • Hemodiyaliz

Bazı durumlarda, sitokin fırtınasının altında yatan kaynağı tedavi etmek mümkün olabilir. Örneğin, sitokin fırtınasına bakteriyel bir enfeksiyon neden oluyorsa, bir antibiyotik yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, birçok durumda altta yatan durum için doğrudan bir tedavi mevcut değildir ve klinisyenler bağışıklık tepkisini azaltmak için başka yaklaşımlar denemelidir. Ancak, kısmen bağışıklık sisteminin çok farklı bölümleri olduğu için çok karmaşıktır. Normalde çalışan başka parçasını bırakarak, hatta bunu güçlendirirken bir enfeksiyonla mücadele, bu bağışıklık yanıtının bir parçası aşağı tonuna ideal olabilir.

Birçok farklı terapi denendi, ancak bilim adamları şu anda her durumda sitokin fırtınasını tedavi etmenin en iyi yolu konusunda anlaşamıyorlar. En iyi seçenekler bir şekilde sitokin fırtınasının altta yatan özel nedenine bağlı olabilir. Örneğin, kortikosteroidler nedeniyle otoimmün hastalığın altında yatan üzere sitokin fırtına olan insanlar için çok yararlı olduğu görülüyor. Ancak, bu COVID-19 gibi, bulaşıcı bir nedene bağlı sitokin fırtına olan insanlar için en iyi seçenek olduğu açık değil.

Zamanlama da etkili tedavi için kritik olabilir, çünkü erken yardımcı olabilecek tedaviler daha sonra etkili olmayabilir ve bunun tersi de geçerlidir. İnsanların bu tür terapilere nasıl tepki verdikleri konusunda da çok fazla değişkenlik olabilir.

Geçmişte, bazı tedaviler sitokin fırtınası için bazı karışık başarılarla denenmiştir. Bunlar arasında:

 • Aspirin
 • Kortikosteroidler
 • Siklosporin gibi bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar
 • Spesifik sitokinleri bloke eden biyolojik tedaviler
 • Plazma değişimi (plazmaferez)
 • Statin ilaçları

COVID-19’dan Sitokin Fırtınası Tedavisi

Araştırmacılar aktif olarak COVID-19’dan sitokin fırtına sendromunu tedavi etmek için birçok farklı terapiyi araştırıyorlar. Birçoğu, COVID-19’dan sitokin fırtınası olan insanlara yardımcı olup olamayacağını görmek için bağışıklık sistemini etkileyen mevcut tedavileri inceliyor.

Örneğin, Kineret (anakinra) bazen romatoid artritli ve bağışıklık sistemini etkileyebilecek diğer tıbbi durumları tedavi etmek için kullanılan biyolojik bir terapidir. İnterlökin 1 (IL-1) olarak bilinen spesifik bir sitokinin aktivitesini bloke eder. Bazen otoimmün koşullardan gelen sitokin fırtına olan insanlar için yararlı olmuştur. Araştırmacılar şu anda bu terapi COVID-19 den sitokin fırtına sendromlu kritik insanlara sağlayıp sağlamayacağını inceliyorlar.

Diğer bir örnek, romatoid artrit ve diğer durumlar için kullanılabilen bir biyolojik olan Actemra’dır (tocilizumab). Bu terapi başka bir sitokin, interlökin 6’nın (IL-6) aktivitesini bloke eder. Actemra önce bazen (lösemi gibi) tedavi bir yan etkisi olarak ortaya çıkan bir muamele sitokin fırtına kullanılmıştır.

Bilim adamları şu anda bu tedavileri yanı sıra diğer birçok potansiyel müdahaleleri araştırıyoruz. İdeal olarak, çoklu terapiler, yardım kaldırıma sitokin fırtına etkisini bulunacaktır COVID-19 den ölümleri azalmaya yol açmaktadır.

En İyi Sağlık’dan bir kelime

Sitokin fırtına sendromu hayatı tehdit eden semptomlara neden olabilecek bir bağışıklık sistemi düzensizliği sorunudur. Önem verdiğiniz birinin böyle bir problemle mücadele ettiğini öğrenmek korkutucu ve sinir bozucu. Ancak, yalnız olmadığınızı bilin. Tıp uzmanları, sevdiklerinizin mümkün olan en iyi bakımı almasını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapacaktır.

  Yazar Hakkında