İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kalp Hastalığı

(ACS) akut Koroner Sendrom Belirtileri ve Tanı

(ACS) akut Koroner Sendrom Belirtileri ve Tanı
+ - 0

Eğer ya da sevilen bir sol ana koroner hastalığı varsa, dönem “akut koroner sendrom” da ifade için ACS olarak duymuş olabilirsiniz. ACS kardiyologlar tarafından kullanılan nispeten yeni bir terimdir, ve biraz kafa karıştırıcı olabilir. Ancak, CAD düşünmenin yeni yolu temsil ettiğinden, bunu anlamak için birkaç dakika almak için yararlı olabilir.

Görünüşe göre, akut koroner sendrom çok güzel. Koroner arterler etkileyen acil bir durum; acil bir durum bu. Ve kalıcı kalp hasarı ya da şu anda oluyor ya da herhangi bir zamanda gerçekleşmesi muhtemel olan bir kişinin CAD aniden kararsız olduğunu gösterir.

Neden

Bir kan pıhtısı aniden bir koroner arter, aterosklerotik plaktaki akut rüptürü genellikle nedeniyle içinde form ASC oluşur. Plak rüptürü herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, genellikle tamamen uyarı olmadan. Kan pıhtısı damarı görünen bir tehlike bu arter tarafından sağlanan kalp kası yerleştirme ya da kısmi ya da tam tıkanmaya neden olabilir.

Herhangi bir koroner arterde herhangi bir plak rüptürü, genellikle kardiyologlar tarafından kardiyak kateterizasyon sırasında sayılan küçük plaklar bile tabidir. Genellikle kısa bir süre CAD gereksiz olduğu “söylendikten sonra (MI, ya da kalp krizi, insanların duymak nedeni budur.”

ACS Üç Tip

Kardiyologlar üç farklı klinik kalıpları içine ACS bölün. İki tane Mİ farklı formları temsil eder, ve bir göğüs ağrısından, çok şiddetli bir formu, “kararsız angina” adı verilen temsil eder.” Her üç koroner arter akut kan pıhtıları neden olur.

Eğer pıhtı yeterince büyükse ve sadece en fazla birkaç dakika devam ederse, kalp kas hücrelerinin bazı ölmeye başlar. Bir Mİ tanımladığı, kalp kasının ölümü. ACS tarafından üretilebilir Mİ iki tür.

  1. ST (ÖLEN)-Yükselmeli miyokard infarktüsü, EKG üzerinde “ST segment” koroner arter tamamen bloke olduğunda “yüksek” oluşur böylece görünür, çünkü bu yüzden adlı arter ölmeye başlar tarafından sağlanan kalp kası büyük oranda. Stemi ACS en ağır şeklidir.
  2. Koroner arter tıkanması “sadece” kısmi zaman Non-ST-hangi “ST segment” yüksek olmadığı (ANEMİSİ), Yükselmeli miyokard infarktüsü oluşur. Yeterince tıkanıklık hastalıklı arter tarafından sağlanan kalp kası hücreleri hasar meydana gelen, ancak hasar stemi ile daha geniş olma eğilimindedir. Tıkanma tam olma olasılığının yüksek olduğunu da yetersiz tedavi ve akut enfeksiyonu stemi olacak bir akut enfeksiyonu olan bir sorun, ancak var.
  3. Bazen ACS henüz yeterince büyük olmayan bir kan pıhtısı oluşturur. ya da yeterince uzun süre devam ederse, kalıcı kalp kası hasarı üretmek için değil. (Vücudun koruyucu mekanizmaları kan damarları içinde formu kan pıhtıları çözmek için deneyin.) Bir ACS henüz ölmek için kalp kası neden olmadan belirtiler üreten olduğunda, kararsız angina denir. Kararsız angina hastalarında akut enfeksiyonu veya stemi ilerliyor yüksek bir risk var.

 

Hem ANEMİSİ ve kararsız angina “eksik” kalp krizi olarak kabul edilebilir. Kardiyologlar genellikle “tamamlandı” MI diyoruz stemi için ilerleme olasılığını azaltmak için ACS bu iki formları benzer, agresif tıbbi tedavi gerekir.

Belirtiler

ACS en sık görülen belirti göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma hissi vardır. ACS ile göğüs rahatsızlık kalitesi genellikle stabil anjina ile deneyimli ama genellikle çok daha yoğun, sık ve kalıcı olan benzer. Göğüs rahatsızlığı ile birlikte, ACS olan insanlar genellikle bu tür terleme genellikle yaklaşan kıyamet bir duygu “olarak tanımladıkları, baş dönmesi, mide bulantısı, aşırı kaygı, ve diğer rahatsız edici belirtiler var.” Göğüs ağrısı (genellikle stabil anjina rahatlatır) nitrogliserin tarafından dokunulmamış olabilir. Diğer taraftan, ACS bazı insanlar sadece hafif belirtiler var, hepsi de en azından başlangıçta herhangi bir belirti fark başarısız olabilir.

Ne yazık ki, olsun ya da olmasın ACS önemli semptomlara neden olur, eğer tedavi edilmezse ACS genellikle, er ya da geç, belirtileri üretecek kalıcı kalp hasarı üretir.

Tanının

Özetlemek gerekirse, bir zamanlar bir kan pıhtısı koroner arter formları, geniş kalp kası hasarı oluştuysa stemi tanısı. Eğer “küçük” kalp kasında bir hasar meydana gelirse, bir akut enfeksiyonu teşhis edilir. Eğer ölçülebilir bir kalp kası hasarı oluşursa, kararsız angina teşhis edilir.

Eğer ACS yaşıyorsanız, eğer belirtiler, fiziksel muayene ve kardiyak risk faktörlerinin hemen şiddetle tanı şüpheli için doktora yönlendirmek olacaktır. Bu noktadan itibaren, hızlı bir şekilde incelemek EKG ve kardiyak enzimleri ölçmek olacaktır. Kalp enzimleri kana kalp kası hücreleri ölüyor, kalp çok hekim tarafından yayımlanan kalp hücre hasarı meydana gelir enzimler.

Alt satırda burada sizinle ilgilenen ACS türü teşhis var: ST segment yükselme “(yani, varlığı ya da yokluğu”) ECG görünüm ÖLEN ve akut enfeksiyonu ayırt eder. Ve yükselmiş kardiyak enzim varlığı ya da yokluğu ANEMİSİ olan ve kararsız angina ayırt eder.

ACS üç tip bir plak koroner arter içinde kopmalar oluşabilir klinik koşullar çeşitliliğini göstermektedir. Aslında, doğal olarak ÖLEN, NSSTEMİ ve kararsız angina ayıran net bir çizgi var. Kardiyologlar stemi ve akut enfeksiyonu arasında bir akut enfeksiyonu ve kararsız angina çizgi çizmek nerede, nispeten keyfi bir karardır. Gerçekten de, ACS, bu üç tür tanımları büyük ölçüde yıllar içinde değişti, bilgimizi de özellikle EKG yorumlama ve enzim testleri ile kalp hücre hasarı tespit yeteneği — geliştirilmiş.

Tedavi

Temelde, ACS tedavisi kalp kası hasarı önlemek veya sınırlamak amacıyla mümkün olduğunca çabuk etkilenen koroner arter etkin tıkanıklık giderici, hedefleniyor. Genellikle kullanılan özel tedavi yaklaşımı ile ilgili ACS üç formları hangi bağlıdır.

Tedavi kararsız angina genellikle (kullanarak nitrat) agresif medikal tedavi ile kan pıhtısı daha fazla yayılmasını durdurmak için göğüs rahatsızlığı, kardiyak iskemi azaltmak için beta-bloker ve anti-trombosit tedavi rahatlatmak için başlar. Bir kez hasta ilaç ile stabilize, (genellikle, bir stent) invaziv tedavi ihtiyacını önümüzdeki birkaç gün içinde değerlendirilebilir. Bir akut enfeksiyonu tedavi tedavi kararsız angina.çok benzer

Stemi tedavi mümkün olduğunca kısa sürede tamamen bloke arter açma amaçlı acil, agresif tedavi gerektirir. Bugün tercih edilen yöntem için açılış arter bir kişiyle stemi olduğunu hemen anjiyoplasti ve stent, ama bu yaklaşım mümkün değil, pıhtı-AVI ilaç olabilir verilen girişiminde geçiyoruz, soruna neden olan bir pıhtı.

ACS formu mevcut, hangisi, başarılı bir sonuç için anahtar mümkün olduğunca kısa sürede etkili tedavi etmektir. Kısa bir gecikme bile tam bir iyileşme, ya da daha kötüsü kısalmaya arasındaki fark anlamına gelebilir.

ACS ile tutarlı belirtiler yaşayan herkesin Derhal tıbbi bakım aramak gerekir bu yüzden.

Eniyi Sağlık gelen Bir Kelime

ACS hakkında önemli nokta, kategorize nasıl her durumda olursa olsun, ACS acil bir tıbbi durumdur ve acil tıbbi bakım gerektirir. Tedavi 1) akut kan pıhtısı koroner arter içinde, ve 2) Şimdi kopma kararsız ve eğilimli olduğunu kanıtlamıştır hangi plak yine kopma olasılığını sınırlamak için yapılan kalp kası hasarı sınırlamak için iki şey yapmak için tasarlanmıştır.

  Yazar Hakkında


  Yorum Yap