1. Anasayfa
 2. Kalp Hastalığı

Pulmoner Enfarktüs genel bakış

Pulmoner Enfarktüs genel bakış
0

Kan dolaşımı bloke oldu çünkü akciğer dokusunun bir bölümü öldüğünde, akciğer infarktüsü, akciğer enfarktüsü denir. Çeşitli tıbbi durumlar akciğer enfarktüsü neden olabilir, ancak en yaygın nedeni pulmoner emboli vardır.

Boyutu ve konumu bağlı olarak, pulmoner enfarktüs belirtileri kişiden kişiye değişir, son derece şiddetli oldukça hafif olmaktan olabilir. Ancak, ne olursa olsun onun belirtileri, pulmoner enfarktüs oluşur her zaman altta yatan ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ve agresif Değerlendirme ve tedavi gerekli demektir.

Pulmonary Infarction Symptoms
Çok / JR Arı

Makalede Neler Var?

Belirtiler

Oldukça değişken olabilen pulmoner enfarktüs, belirtileri, enfarktüs büyüklüğü ve akciğerlerin içindeki konumu ile ilgilidir. (Korumak ve akciğerleri kaplayan fibröz membran) plevra etkileyen damarlardaki tıkanıklık gibi büyük pulmoner infarktı genellikle daha şiddetli belirtiler üretmek.

Çoğu durumda, pulmoner enfarktüs nispeten küçük bir pulmoner emboli nedeniyle, oldukça küçük bir enfarktüs üretiyor. Bu durumda, enfarktüs kendisinin neden belirtiler çok hafif veya varolmayan olabilir.

Plevra etkileyen damarlardaki tıkanıklık gibi büyük pulmoner infarktı genellikle daha şiddetli belirtiler üretmek. Bu belirtiler içerebilir:

 • kan kadar hemoptizi (öksürük ve tükürme)
 • şiddetli nefes darlığı
 • ateş
 • bir nefes çizim oluşur (en tipik olarak, ağrı gibi bir zatülcenp (göğüs ağrısı)göğüs ağrısı
 • (nadiren) kalıcı hıçkırık
 • baş dönmesi
 • zayıflık

Pulmoner enfarktüs üretti ya da bu belirtilerin çoğu pulmoner emboli ile oldukça yaygındır. Pulmoner emboli ya da hemoptizi, göğüs ağrısı ile birlikte olduğunda akciğer enfarktüsü da oluştuğunu ancak, bu bir ipucu.

Küçük pulmoner infarktı genellikle uzun vadeli sonuçları ise, büyük enfarktüsü kronik belirtileri gösterecek kadar akciğer hasarına yol açabilir ve ölümcül olabilir.

Neden

Şimdiye kadar, pulmoner enfarktüs en sık nedeni pulmoner emboli vardır. Şimdi pulmoner emboli %30’u, en azından küçük bir pulmoner enfarktüs üretmek tahmin ediliyor.

Diğer bazı tıbbi durumlar da pulmoner dolaşım parçası oklüzyonu üreten, akciğer dokusunun bir kısmı kan akışını kapatarak akciğer enfarktüsü neden olabilir. Bu intravenöz bir kateterden hava veya diğer maddelerin kanser, lupus gibi otoimmün hastalıklar, çeşitli enfeksiyonlar, orak hücre hastalığı gibi amiloidoz gibi infiltratif akciğer hastalıkları, ya da embolizasyon vardır. Damar içi uyuşturucu kullananlarda akciğer infarktı geliştirmek için özellikle yatkındır.

Nedeni ne olursa olsun akciğer dokusunda hava akciğerlerdeki hava keseleri (bronş ağacı besleyen atardamarların) ve alveoller kendilerini () oksijen için üç olası kaynak: pulmoner arter, bronşiyal arter olduğundan, çok büyük pulmoner infarktı nispeten nadir görülür. Bu pulmoner enfarktüsü en sık altta yatan önemli tıbbi sorunları, kronik obstrüktif akciğer hastalığı veya kronik kalp yetmezliği olan kişilerde görülür tehdit hayat anlamına gelir. Özellikle, sigara içen de akciğer infarktı çok daha yüksek bir risk var.

Tanı

Vakaların büyük çoğunluğunda, pulmoner enfarktüs, pulmoner emboli ararken ek bir bulgu olarak görülür.

Olan (veya şüphelenilen) pulmoner emboli tanısı olan bir kişi olarak, bir doktor ya da fiziksel sınav çok büyük bir emboli kanıt gösteriyorsa (özellikle taşikardi, hızlı solunum, aşırı terleme ya da eğer varsa) Eğer hasta hemoptizi veya göğüs ağrısı yaşanıyor pulmoner enfarktüs şüpheli olacak. Buna ek olarak, akciğer plevral astar etkileyen pulmoner enfarktüs bir stetoskop, bir arada deri iki parça sürtmeye benzer bir ses duyulur farklı “plevral sürtünme” bir ses üretebilir.

Bu klinik bulguların yokluğunda, küçük bir pulmoner enfarktüs tamamen algılama kaçmak olabilir. Özellikle görünüyordu olursa ancak, pulmoner bilgisayarlı TOMOGRAFİ daha rutin pulmoner emboli tanısında kullanılan şimdi, küçük pulmoner infarktı bile algılanabilir.

Tedavi

Pulmoner enfarktüs tedavisi enfarktüsü neden olan altta yatan durumu destekleyici bakım ve yönetimi.

Destekleyici bakım oksijen vermek ve solunumu daha rahat hale getirmek için ağrı kontrol ederek yeterli kan oksijen bakımı içerir. Eğer yeterli kan oksijen nazal kanül veya maske ile oksijen sağlayarak muhafaza edilemezse, hasta entübe ve solunum cihazına yerleştirilen gerekebilir.

Diğer tedaviler şüpheli altta yatan neden bağlıdır. Agresif tedavi bu neden olası görünmüyor eğer orak hücre krizi ya da enfeksiyon için tesis edilmelidir. Tedavi (mümkünse) kadar soruna neden olan herhangi bir otoimmün hastalığı çıkmış olmalı ve tedavi seçenekleri kanser nedeni yeniden ele alınması gerekiyor.

Ancak, vakaların büyük çoğunluğunda, pulmoner enfarktüs, pulmoner emboli neden olur. Pulmoner emboli tedavisi içerir, destekleyici bakım, antikoagülan İlaç Kurumu, genellikle intravenöz heparin ile birlikte birkaç gün içinde oral antikoagülan izledi.

Pulmoner emboli masif ve büyük pulmoner enfarktüs üreten görünüyor durumlarda, ya da özellikle akciğerlerde kan akışını kalp debisi düşüyor o kadar tehlike ise, kan akışını tıkayan bir pıhtı eritme girişiminde akımını TIMI kare sayısı (“pıhtı-AVI”) ilaçlar yönetmek için gerekliolabilir. Bu tür ilaçların kullanımıyla ilgili ekstra risk, bu durumda, eğer nerede pıhtı kalırsa Ölüm Akut risk tarafından hafif kalıyor.

Ve eğer durum yeterince zorsa, tıkayan pıhtı kaldırmak için cerrahi veya kateterizasyon prosedürü girişimi için gerekliolabilir.

Eniyi Sağlık gelen Bir Kelime

Damar tıkanıklığı nedeniyle akciğer dokusunun bir bölümünün pulmoner enfarktüs — ölüm — pulmoner emboli oldukça yaygın bir sonucudur. Pulmoner enfarktüs diğer nedenler çok daha az yaygındır. Çoğu durumda, pulmoner enfarktüs nispeten küçük ve uzun ömürlü sonuçlar gerçek var, altta yatan neden giderildiği sürece. Ancak, daha büyük bir pulmoner enfarktüs önemli akut semptomlar ve uzun vadeli problemlere neden olabilir. Tüm durumlarda, pulmoner enfarktüs agresif tıbbi Değerlendirme ve tedavi gerektirir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir