1. Ana Sayfa
 2. Kalp Hastalığı

Migren ve Kalp-damar Hastalığı Arasındaki Bağlantı

Migren ve Kalp-damar Hastalığı Arasındaki Bağlantı
+ - 0

Araştırma zaten olan migren, özellikle auralı migren, iskemik inme, inme en sık görülen riski oluşturmuştur. Şimdi bilim adamları ise migren varsa, kalp hastalığı riski altında olabilir bulgu vardır.

heart attack risk factors for migraine
Emily Roberts resimde, Çok

Araştırmalar Gösteriyor ne

Sürekli inme riski ile ilişkili olduğu migren beri, çalışmalarını bu riski de kalp hastalığı diğer türleri gibi nasıl uygulanır bakarak olmuştur:

 • Kalp krizi
 • Hemorajik inme
 • (Anormal kalp atışı)kalp aritmi
 • Geçici iskemik atak (TİAs, ayrıca mini olarak bilinen vuruş)
 • Anjina (göğüs ağrısı kalbin kan akışının azalmasından kaynaklanan)
 • Venöz trombektomi

Bir 2016 çalışma, 115,541 kadın takip için daha fazla 20 yıl ile 17,531 katılımcıları raporlama migren tanı. Migren kadınlarda kalp hastalığı, özellikle kalp krizi, inme, anjina geliştirmek için %50 daha yüksek bir risk olduğunu ortaya koydu. Genel risk hala küçük olmasına rağmen özellikle kadın migreni nüfusuna baktığımızda, önemli değil.

Benzer 2018 Danimarka nüfusu bir çalışmada genel popülasyonda 510,320 migren ile 51,032 insanlar karşılaştırıldığında, hiçbirinde kardiyovasküler olayların önceki geçmişi vardı. Migren kalp-damar hastalığı belirtileri daha yüksek bir risk, hem iskemik ve hemorajik inme, kalp krizi, venöz emboli, erkekler ve kadınlar dahil ile ilişkili olduğunu gösteriyor.

Bu dernekler erkeklere göre daha güçlü olduğunu, uzun vadede de kalıcı olsalar olmadan ve migren teşhisi konulduktan sonra ilk bir yıl içinde daha auralı migren olan insanlar.

Araştırmacılar aynı zamanda migren ve atriyal fibrilasyon denilen kalp ritim bozukluğu arasındaki konuşma—bir dernek için yeni bir şey buldum.

Migren kalp-damar hastalıkları, özellikle kalp krizi, inme türlerinin çoğu için önemli bir risk faktörü olabilir kardiyovasküler hastalığın artmış uzun vadeli bir risk ile migren Derneği önerir. Bu risk kadınlar, aura, sigara ve oral kontraseptif kullanıcıları ile migreni olan kişilerde daha yüksektir.

Bağlantı Hakkında teoriler

Bilim adamları hala kaşıma kafalarını hakkında neden bu bağlantı var gibi bağlantısı olabilir karmaşık. Migren ve kalp-damar hastalığı paylaşabilir altında yatan mekanizmaları mevcut teorilerden bazılarıdır.

Vasküler Güvenlik Açığı

Migren hastaları kan damarları migren ve kardiyovasküler hastalığın hem gelişimini etkileyen güvenlik açığı var olabilecek bir teori. Hangi (endotel) küçük damar en derin katmanı düzgün çalışmamaya başlıyor endotel disfonksiyon, bir durumu, hem de kalp hastalığı ve migren ile ilişkilidir, yani damar açığı bir rol oynar olabilir.

İltihap

İnflamasyon da bu bağlamda bir rol oynayabilir. Aslında, bir 2015 çalışması, bu arada bir statin ve vitamin D (hangi olabilir anti-enflamatuar etkileri) bulundu önlemek için migren—ve zaten bilinen statinler parası kardiyovasküler risk ile kolesterol düşürücü.

Hormonlar

Östrojen çok yakından hem de migren ve kalp-damar hastalığı ile ilişkili olduğu için, aynı zamanda iki koşul arasındaki bağlantıyı açıklar, kadınlar daha yüksek risk altındadır yanı sıra neden olabilir.

Kardiyovasküler Risk Faktörleri

Migreni de önemli bir rol oynayan kardiyovasküler risk faktörlerinin daha yüksek bir sayı var gibi görünüyor. Örneğin, söz konusu 2016 çalışmada, migreni olmayan kadınlara göre, migreni olan, kalp krizi veya felç olma riski de o kadar yüksek birinin özellikleri de dahil olmak üzere daha fazlaydı:

 • (Hipertansiyon)yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol seviyeleri
 • Güncel sigara içenler
 • Kalp öyküsü saldırılar
 • Obezite (vücut kitle indeksi, beden kitle indeksi 30 veya daha fazla)

Başka bir çalışmada, 2018 yılında yayınlanan, migren ve yüksek kan basıncı olmayan 29,040 kadınlarda hipertansiyon arasındaki ilişkiyi baktı. Ortalama 12.2 yıl sonra zaman takip ettikten sonra, araştırmacılar, migren, migren öyküsü hipertansiyon gelişme riski daha yüksek olan bu öyküsü olan kadınlar ile karşılaştırıldığında bulundu. Özellikle, bunu bulmuşlar:

 • Auralı migren olan kadınların yüzde 9 daha yüksek bir risk vardı.
 • Aura olmadan migren kadınların yüzde 21 daha yüksek bir risk vardı.
 • Migren herhangi bir geçmiş ile bu yüzde 15 daha yüksek bir risk vardı.

Yüksek kan basıncı kalp-damar hastalığı için bir risk faktörü olduğunu bildiğimize göre, bu çalışmanın bulguları, migren ve kalp hastalığı arasındaki ilişki için başka bir açıklama olabilir.

Genetik

Hem migren ve kalp-damar hastalığı için güvenlik açığı artıran ortak genetik özellikler bağlantı arkasında başka bir teori vardır.

Bağlantı veya bir ilişki bir diğerini etkiler anlamına gelmez burada büyük resmi var. Bunun yerine, sadece ortak arabulucular daha fazla bağlantı ve potansiyel olarak kullanın.

Bu Sizin için ne anlama geliyor?

Henüz migren önleme kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir olup olmadığını doğrulamak için herhangi bir kanıt yok. Sadece migren ek kardiyovasküler risk için, özellikle de kadınlarda görülüyor biliniyor.

Bu kardiyovasküler risk orta yaş ve menopoz öncesi kalp-damar hastalığı riski altındaki yaşlandıkça özellikle kadınlar için bir sorundur. Bu doğal yaşlanma süreci ve yumurtalıkları başarısız olarak kadınların deneyim ve regl durdurmak östrojen muhtemelen düşüş bir sonucudur.

Eğer migrenin varsa, şu anda kalp ve inme önleyici tedbirler, aspirin tedavisi gibi, yalnız migren varlığı dayalı olarak uygulanması gerektiğini düşündüren herhangi bir talimat yok. Ayrıca inme geçmişi olan bir migraineur başka bir inme önlenmesinde migren önleyici bir ilaç kullanımını destekleyen hiçbir bilimsel veri yoktur.

Ancak, migren varsa, bunu kontrol etmek için—sigara, oral kontraseptif herkes için zaten yapılması gereken kalp krizi veya felç, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ya da ailede— kullanım öyküsü gibi diğer kardiyovasküler risk faktörleri ile inceleme doktorunuza sormak zarar vermez.

Eniyi Sağlık gelen Bir Kelime

Kalp hastalığı önde gelen bir sorundur, özellikle migren olsun veya olmasın, orta yaş bir yaklaşım gibi kadınlar için. Ancak, migren olması ek bir risk oluşturur. Ne gelecekteki bilimsel çalışmalar tarafından belirlenecek migren ve kardiyovasküler hastalık arasındaki bağlantıyı neden oluyor. Bu arada, normal bir kiloyu korumak tarafından beyin, kalp ve kan damarları için iyi adımlar atmak sigarayı bırakma, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz.

  Yazar Hakkında


  Yorum Yap