1. Anasayfa
 2. Kalp Hastalığı

Endotelyal Disfonksiyon

Endotelyal Disfonksiyon
0

Eğer son zamanlarda kalp-damar hastalığı hakkında herhangi bir okuma yapıyor varsa, ya önlemek veya kalp hastalığı tedavi konusunda doktorunuz ile son bir konuşma yaptık varsa, dönem “endotel disfonksiyonu karşılaşmış olabilirsiniz.” Endotelyal disfonksiyon kavramı son yıllarda birçok kardiyovasküler koşulları, sol ana koroner hastalığı, hipertansiyon, kardiyak sendrom x) mikrovasküler anjina, diyastolik disfonksiyon, ve diğerleri de dahil olmak üzere anlayışımıza önemli hale gelmiştir.

Endotelyal fonksiyon bozukluğu olan küçük damarların (iç astar) endotel tabakası normalde önemli fonksiyonları gerçekleştirmek için başarısız bir durumdur. Sonuç olarak, birçok kötü şey bu damarların beslediği dokulara olabilir.

Makalede Neler Var?

Endotel tabakasının işlevini

Tam olarak dokulara kan akışını düzenleyen (küçük damar) vücudun küçük atardamarların (veya endotel) endotel tabakası birçok önemli işlevleri olan hücreler iç astar.

Endotel kan damarlarının düzgün genişleme ve daralma korur. Bu işlev, bir an çok kan vücudun çeşitli dokuları tarafından alınan nasıl bir anı olarak belirler. Nasıl kalp vücuda kan pompalamak için yapmanız gereken çok fazla genleşme ve daralma arasında (denge) endotel “ton” da büyük ölçüde kan basıncını belirler.

Buna ek olarak, endotel da kan clottingmechanism düzenler ve geriye kan ve dokular arasında geçen sıvı, elektrolit, ve çok sayıda diğer maddeler kontrolleri çeşitli toksik maddelerin doku korur; ve dokularda inflamasyonu düzenler.

Bu ne demek endotel düzgün vücut doku ve organların normal fonksiyon için kritik olmasıdır.

Endotel tabakası yeterince tüm bu işlevleri gerçekleştirmek için başarısız olduğunda, diğer bir deyişle, endotel disfonksiyonu mevcut koşullar atherosclerosis kalp-damar hastalığı, hipertansiyon, ve diğer türleri gelişimi lehine olacaktır.

Endotelyal Disfonksiyon nedenleri

Endotel çok önemli işlevler için çok önemli olduğu için, bir çok araştırma endotel disfonksiyonu tüm nedenleri anlamak için yapılıyor. Endotel disfonksiyonu kan damarlarının duvarındaki nitrik oksit (NO) düzeylerinde azalma ile ilgili olduğunu, bu noktada açıktır.

HAYIR arjinin (L-amino asit metabolizması tarafından üretilen bir gazdır. Çok kısa bir yarı ömrü vardır HAYIR, yerel kan damarları içinde damar sesi ve diğer önemli endotel görev modüle yardım için harekete geçiyor. Herhangi bir üretim eksikliği (hipertansiyon üretebilen) kan damarlarının aşırı daralma yol açar (kan pıhtılaşmasını yol) trombosit aktivasyonuna katkıda bulunur, Serbest Kürsü katkıda bulunan kan damarlarının duvarındaki inflamasyon uyarılma artar, zararlı kolesterol ve çeşitli toksinler damar duvarlarının geçirgenliği artar.

Özetlemek gerekirse, endotelyal disfonksiyon HAYIR düzeyleri, hangi sırayla, kan damarı işlevi birkaç anormalliklere yol açar damar azaltılmış ile karakterizedir. Bu işlev bozukluğunun kalp-damar hastalığı teşvik etmek eğilimindedir.

Buna ek olarak, endotel disfonksiyonu doğrudan küçük damarların anormal daralma neden olabilir, ve kardiyak sendrom x üretiminde önemli bir faktör olduğu potansiyel düşünce ve diyastolik fonksiyon bozukluğudur.

Bozukluklar ve Alışkanlıklar Endotel Disfonksiyonu İle İlişkili

Bir kişi endotel disfonksiyonu gelişir tarafından kesin yollar hala gerçekleştirilmektedir. Çok sayıda tıbbi bozuklukları, alışkanlıklar, ve kaçınılmaz yaşam olayları buna katkı da dahil olmak üzere, ancak, açıkça görülmektedir:

 • Hipertansiyon
 • Diyabet
 • LDL kolesterol ve trigliserit seviyeleri
 • Sigara
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Duygusal stres (Stres kardiyomiyopati, ayrıca kırık kalp sendromu “olarak bilinen,” şimdi endotel disfonksiyonu akut ve şiddetli bir formu neden olduğu düşünülmektedir.)
 • Enfeksiyonlar
 • Kalp yetmezliği
 • Hipotiroidi
 • Osteoporoz
 • Yaşlanma
 • Kemoterapi ve radyasyon tedavisi
 • Genetik etkiler

Tanı

Endotelyal disfonksiyon resmi teşhisi genellikle gerekli değildir. Endotelyal disfonksiyon bir ölçüde güvenle CAD olan herkes yukarıdaki (özellikle kalp hastalığı, hipertansiyon veya kardiyovasküler risk faktörleri olarak kabul edilebilir.

Yani aslında bir hastanın endotel fonksiyonu ölçüm doktorlar rutin olarak yaptığı bir iş değildir. Ancak endotel disfonksiyonu bir kişi (örneğin kardiyak sendrom x düşünülen bir kişi olarak)) bunun için net bir sebep olmaksızın şüphesi varsa, bir tanı asetilkolin.yönetimine tepki olarak ultrason ile kateterizasyon sırasında veya dilate kan damarları yeteneğini ölçen testler ile teyit edilebilir

Tedaviler

Endotel işlev genellikle hepimiz için kalp-damar hastalığı riskini azaltmak için, kilo kaybı diyabet, egzersiz, sigarayı bırakma, hipertansiyon kontrolü ve denetimi de dahil olmak üzere teşvik edilir yaşam tarzı önlemleri ile geliştirilebilir.

Bu risk kontrol tedbirleri de endotelyal disfonksiyon azaltmak için belgelenmiştir. Bunlar şunlardır:

 • Bir statin ilaç kullanımı
 • Akdeniz diyeti
 • Fındık, zeytinyağı, bitter çikolata, yeşil çay, bitkisel gıdalar dahil olmak üzere diğer diyet önlemleri.
 • Aerobik egzersiz
 • Kilo kaybı
 • ACE inhibitörleri

Buna ek olarak, bazı ilaçlar özellikle klinik olarak anlamlı bir şekilde endotelyal disfonksiyon artırabilir olmadığını görmek için çalışılmaktadır. Söz göstermek için görünen ajanlar bazı nifedipin, östrojen, ranolazine, aspirin, L-argenine, ve sildenafil vardır.

Eniyi Sağlık gelen Bir Kelime

Son yıllarda tıbbi araştırmacılar kardiyovasküler sorunların birçok türde için önemli bir temel katılımcı olarak endotel disfonksiyonu saptanmıştır. Aktif araştırma endotel fonksiyonunu artırmak için, ve bu nedenle kalp-damar hastalığı riskini azaltmak için yollar keşfetmek için yürütülen ise, zaten bu konuda yapabileceğimiz bir çok şey var. Özellikle, bol egzersiz, sigarayı bırakma, ve doktorlar ile hipertansiyon ya da diyabet yönetmek için, eğer bu koşullar varsa Biz çalışıyoruz emin emin olmalıyız.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir