1. Anasayfa
  2. Kalp Hastalığı

Atherosclerosis genel bir Bakış

Atherosclerosis genel bir Bakış
0

Atherosclerosis bir kronik, ilerleyici hastalığı olan plaklar oluşturmak duvarların arterler.

Bu plak kolesterol ve diğer yağlar, kalsiyum birikimi oluşur ve büyük inflamatuar hücreler makrofajlar denir. Bir plak bir arter varsa bir kez, sorunları çeşitli neden olabilir.

İlk, plaklar arter içine çıkıntı, sonunda kan akımının kısmi ya da tam bir tıkanıklığa neden olabilir. Stabil anjina giderek kötüleşen bir plak tarafından üretilen bir tıbbi durumun bir örneğidir.

İkincisi, plaklar arter trombozu neden olabilir. Bir plak aniden görülen ve her zaman derin ven trombozu oluşur, form (kan pıhtısı) bir trombüs neden olur. Tromboz arter ani bir tıkanıklık yol açabilir. Plak rüptürü tarafından üretilen bir tıbbi sorunu (ACS) akut koroner sendrom var.

Üçüncü, plaklar arter dışında anevrizma denir forma bir balon neden arter duvarına zayıflatabilir. Bir anevrizmanın yırtılması genellikle şiddetli iç kanama üretir. Rüptüre aort anevrizması böyle bir olay bir örnektir.

Atherosclerosis neden olduğu diğer yaygın sağlık problemleri inme, periferik damar hastalığı ve böbrek hastalığı vardır.

Makalede Neler Var?

Neden

Sertliğinin temel nedeni tam olarak kanıtlanmamıştır.

Ancak, damar tıkanıklığına katkıda birçok faktör tespit edilmiştir, dahil olmak üzere:

  • Genetik yatkınlığın şişmanlık eğilimi açıkça ailelerde çalışır. (Anne, kız kardeşin, amcalar ve teyzeler) yakın akrabaları atherosclerosis olan herkes kendi risk faktörlerini azaltmak için her fırsatı kullanmak gerekir.
  • HDL kolesterol anormallikleri kolesterol kanda yüksek düzeyde ve düşük düzeyde yüksek risk oluşturmaktadır.
  • Hipertansiyon
  • Sigara
  • Hareketsiz yaşam tarzı
  • Obezite, özellikle abdominal obezite
  • Diyabet

Batı kültüründe, çocukluk ve ergenlik döneminde yaygın damar sertliğinin erken değişiklik göstermektedir. Atherosclerosis genellikle hiç bir belirti başlamadan önce on yıl gibi bir süre içinde Gelişmiş kademeli, progresif hastalık olarak başlar.

Etkilenen Damar

Atherosclerosis sık koroner arterler etkiler (beyin damar) (kalp krizi) angina ve miyokard infarktüsü; serebrovasküler dolaşım lider, inme; renal arter, böbrek hastalığı, kollar ve (özellikle) bu bacak atardamarı, aort anevrizması için önde gelen; kan damarları, periferik damar hastalığı ve topallama, ülser, deri değişikliklerine neden olur ve iyileşme süreci yavaş lideri.

Amerika Birleşik Devletleri, damar tıkanıklığı başka bir hastalığın daha fazla ölüm ve sakatlığa neden olur.

Tedavi

Doktorlar kardiyovasküler kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği, periferik damar hastalığı gibi sonuçlar tedavi onların zaman harcamak. Bu yüzden tedavi bu tür şeyler için var. Ama bakımı zor, pahalı, invaziv ve/veya riskli olma eğilimindedir.

Şimdiye kadar, damar tıkanıklığı için en iyi “tedavi” ilk etapta, ya da zaten varsa atherosclerosis oluşmasını önlemek için, daha fazla ilerlemesini engellemek için kullanılabilir her tedbir almak için her şeyi yapmaktır. Bu adımları sağlıklı bir diyet yemek, egzersiz bol almak, kabul edilebilir bir düzeyde kilo tutmak değil, sigara ve emin kan basıncı iyi bir dizi yapmak vardır.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir