İlginizi Çekebilir
Birlikte çalışma dışarı, gülümseyen iki kadın
 1. Ana Sayfa
 2. Şişmanlık

Kilo Kaybı İdrar Kaçırma Tedavisine Nasıl Yardımcı Olabilinir

Kilo Kaybı İdrar Kaçırma Tedavisine Nasıl Yardımcı Olabilinir
+ -

Üriner inkontinans milyonlarca Amerikalı için bir sorundur. Yaşlılarda en yaygın olmakla birlikte, her yaştan insanda inkontinans oluşabilir. Erkekler idrar kaçırma yaşamaya olarak kadınlar iki kat daha muhtemeldir.

İdrar Kaçırma Nedir?

İdrar kaçırma, idrar akışını kontrol edememe ile karakterizedir. İnkontinans atakları sırasında az miktarda idrar (sadece birkaç damla) geçirilir veya idrara çıkma güçlü ve aşırı ani bir dürtü hissedilir, ardından büyük miktarda idrar kaybedilir. Kadınların her iki semptomu da yaşaması nadir değildir.

İdrar kaçırma, idrarı tutan veya serbest bırakan kas ve sinirlerle ilgili problemler nedeniyle ortaya çıkar. Vücut idrarı, balon benzeri bir organ olan mesanede saklar. Mesane, idrarın vücudu terk ettiği tüp olan üretraya bağlanır. İdrar yaparken, mesanenin duvarındaki kaslar, idrarı mesanenin dışına ve üretraya zorlar. Aynı zamanda, üretrayı çevreleyen sfinkter kasları gevşeyerek idrarın geçmesine izin verir. Mesane kaslarınız aniden büzülürse veya sfinkter kasları idrarı tutacak kadar güçlü değilse, inkontinans oluşur.

Üriner inkontinansın şiddeti insanlar arasında büyük farklılıklar gösterir. Bazıları için hafif derecede rahatsız edicidir, ancak bazıları için neredeyse zayıflatıcı olabilir. Bu duruma sahip bazı insanlar, semptomlarının sosyal etkileşimden kaçınabilecekleri utançtan o kadar korkuyorlar. Bazı hastalar tedavi aramaktan utanıyor. Bir çalışmada idrarını tutamayan kadınların neredeyse yarısı semptomları konusunda, doktor söyleme gösterdi. Bununla birlikte, yardım almak önemlidir. Çoğu durumda, inkontinans tedavi edilmezse tedavi edilebilir ve kontrol edilebilir.

Tedavi Olarak Kilo Kaybı

Aşırı kilolu olmak, midsectiondaki ekstra ağırlık nedeniyle idrar kaçırma olasılığını artırabilir. Göbek bölgenizde aşırı kilo taşıdığınızda, ekstra kilo mesanenize daha fazla baskı uygular. Ekstra basınç, mesanenizin sızıntı olasılığını artırır.

İdrar kaçırmanıza neden olan mesane üzerindeki artan basınçtan kaynaklanan inkontinans tipine stres inkontinans denir. Tipik olarak stres inkontinans olaylarına yol açan eylemler arasında gülme, hapşırma, öksürme veya diz çökme yer alır.

İyi haber kilo vermek genellikle şiddetini azaltabilir. Birkaç çalışma, az miktarda kilo bile kaybederseniz belirtilerinizden biraz rahatlayabileceğinizi göstermiştir. Araştırmacılar% 5 ila% 10 arasında bir kilo kaybı size idrar kaçırma kontrol edilmesine yardımcı olabilir bulduk.

Ne yapabilirsin

Aşırı kilolu olmak idrar kaçırma için sadece bir risk faktörüdür. Durum tıbbi konular da dahil olmak üzere bir dizi neden olabilir:

 • Diyabet
 • Kabızlık
 • Sinir hasarı
 • İdrar yolu ve mesane enfeksiyonları
 • Zona (sakral siniri etkiliyorsa)
 • Bazı ilaçları almak
 • Hamilelik ve doğum
 • Ameliyat

Belirtileriniz birkaç farklı nedenden kaynaklanabilir. Belirtilerinizi sadece aşırı kilolu olmaktan ziyade belirtilerinizi doktorunuzla tartışmanız önemlidir, böylece altta yatan problemler tanımlanır ve / veya ortadan kaldırılır.

Doktorunuz semptomlarınızı takip edebilmeniz için birkaç gün boyunca mesane günlüğü tutmanızı önerebilir. Yanıtlamanız istenebilecek bazı tipik sorular şunları içerir:

 • Bölüm gerçekleşmeden hemen önce ne oldu? Örneğin, öksürdünüz veya hapşırdınız mı?
 • Bölümden önce hiç içki içtiniz mi?
 • Bölümden önce hareketsiz veya aktif miydiniz? Aktifse tam olarak ne yapıyordun?

Altta yatan başka bir neden yoksa, kilo vermek UI bölümlerinizi azaltabilir. Mevcut vücut ağırlığının sadece% 5’ini kaybeden hastalarda genel sağlık yararları görülmeye başlayabilir, bu nedenle az miktarda kilo vererek iyileşme görebilirsiniz. Kilonuzu uzun vadede kontrol etmek, UI semptomlarınızı tamamen ortadan kaldırabilir. Orta bölümünüzden ne kadar çok kilo kaybederseniz, mesanenizde o kadar az basınç olur.

Kilo kaybı yeterince yardımcı olmazsa, başka birçok seçenek vardır. Kafeinden kaçınmak gibi diyet değişiklikleri yardımcı olabilir. Kadınlar Kegel egzersizlerini faydalı bulabilirler. Davranış modifikasyonu, biyolojik geri, reçeteli ilaçlar, ve enjeksiyonları da uygun olabilir. Bazı durumlarda, cerrahi doğru stres idrar tutamama semptomları hafifletmek için gereklidir.

  Yazar Hakkında